Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

Serinin ilk 2 bölümünde 12 kanuna yer vermiştik. Bu yazılara hâlâ göz atmadıysanız birinci yazı için buraya ve ikinci yazı için buraya tıklayabilirsiniz. Bugün 13. kanundan devam ederek 6 yasa daha ele alacağız.

13- Yardım İstediğinizde İnsanların Çıkarlarına Hitap Edin, Merhamet Ya Da Minnetkârlıklarına Değil

help - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

Bir müttefiğinizden yardım istemeniz gerekirse sizin ona geçmişte nasıl yardımcı olduğunuzu ve iyi işlerinizi hatırlatma zahmetine girmeyin. Sizi atlatmanın bir yolunu bulacaktır. Onun yerine ricanızda ona yararı dokunacak bir şeyi ortaya koyun ve aşırı derecede vurgulayın. Kendisinin kazanacağı şeyi görünce büyük bir hevesle yardım edecektir.

Serveti edinmenin en kısa ve en iyi yolu insanlara sizi desteklemenin onların çıkarına olduğunu açıkça göstermektir (Jean de La Bruyere, 1645-1696)

14- Düşmanlarınıza Casuslar Yollayın

AdobeStock 51225159 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

Düşmanınız hakkında bilginizin olması çok önemlidir. Sizi bir adım önde tutacak değerli bilgileri toplamak için casuslar kullanın. Daha da iyisi, kendiniz casusluk yapın. Kibar sosyal görüşmelerde araştırma yapmayı öğrenin. Düşmanlarınızın zayıf yönlerini öğrenin ve ipleri elinize alın.

Başarılı bir hükümdarın ve zeki bir generalin düşmanı ne zaman harekete geçerse onu yenmesinin ve başarısının sıradan bir insanınkinden üstün olmasının nedeni düşmanın durumunu önceden bilmesidir. Bu “ön bilgi” ruhlardan, geçmiş olaylara benzetmeden, astrolojik tahminlerden alınamaz. Düşmanın durumunu bilen adamlardan -casuslardan- alınabilir (Sun-tzu, Savaş Sanatı, M.Ö. IV. Yüzyıl).

15- Düşmanınızı Tamamen Ezin

victory - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

Musa’dan beri bütün büyük liderler korkulan bir düşmanın tamamen ezilmesi gerektiğini bilirler. (Bazen bunu deneyimle öğrenmişlerdir.) Eğer bir köz yanık halde bırakılırsa ne kadar cansız tüterse tütsün yangın eninde sonunda çıkacaktır. Yarı yolda durulduğunda tam yok etmeyle olduğundan daha fazla şey kaybedilir: Düşman iyileşecek ve intikam peşine düşecektir. Onu yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da tamamen ezin.

Hasar verilenlere ya en başından hiç hasara vermemeli ya da tamamen yok edilmelidir. Küçük yaralanmalar için intikam alacaklardır, fakat büyük yaralar için bunu yapamazlar; bu nedenle birine verdiğimiz zarar o kadar büyük olmalıdır ki, intikamından korkmamıza gerek kalmamalıdır (Niccolo Machiavelli, 1469-1527).

16- Saygı ve Şerefinizi Artırmak İçin Yokluğu Kullanın

Fear and Purpose 1080x675 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

Çok fazla dolaşım fiyatları düşürür: Ne kadar fazla görülür ve hakkınızda çok şey duyulursa o kadar sıradan görünürsünüz. Eğer şu anda bir grup içinde kendinize belirli bir yer edindiyseniz, geçici bir süre onlara katılmamanız, hakkınızda daha fazla konuşulmasını, hatta size daha fazla hayranlık duyulmasını sağlar. Ne zaman gitmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Kıtlık yaratarak değerinizi yükseltin.

Saygı uyandırmak için yokluk yaratın. Eğer varlık şöhreti azaltıyorsa yokluk artırır. Yokken bir aslan gibi saygı gören bir adam varken sıradan ve gülünç biri haline gelir. Yetenekler eğer onlara çok fazla alışırsak parıltılarını kaybeder, çünkü zihnin dış kabuğu içindeki zengin özden daha kolay görülür. Önde gelen bir dâhi bile emekliliği kullanır, böylece insanlar ona hayranlık duyar ve yokluğuyla uyanan istek, saygı uyandırır (Baltasar Gracian, 1601-1658).

17- Önceden Kestirilemez Olun

unpredictable 594 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

İnsanlar alışkanlıklarına son derece bağlı, diğerlerinin davranışlarında benzerlikler görmeye doyumsuz ihtiyaç duyan yaratıklardır. Davranışlarınızın önceden tahmin edilebilir oluşu onlara kontrol duygusu verir. Durumu tersine çevirin: Bilerek tahmin edilemez olun. Bir tutarlığı ya da amacı yokmuş gibi görünen bir davranış onların dengelerini bozacak ve hareketlerinizi açıklamaya çalışırken yorgun düşeceklerdir. Aşırıya götürüldüğünde bu strateji diğerlerinin gözünü korkutur.

Aydın bir hükümdar o kadar esrarengizdir ki, hiçbir yerde yaşamıyormuş gibi görünür; açıklanması o kadar zordur ki, kimse onu arayamaz. O üstte hareketsiz yatıp dinlenir, aşağıdaki bakanları korkudan titretir (Han-fei-tzu, Çinli Filozof, M.Ö. III. Yüzyıl).

18- Korunmak İçin Kaleler Yapmayın, Kendinizi Toplumdan Ayırmak Tehlikelidir

Loudoun Castle - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 3

Dünya tehlikelidir ve düşmanlar her yerdedir, herkes kendini korumak zorundadır. Bir kale en emin yer gibi görünebilir. Ama kendinizi böyle herkesten ayırmak sizi koruduğundan daha fazla tehlikeye sokar; değerli bilgilerden haberdar olmanızı engeller, sizi göze çarpan kolay bir hedef hâline getirir. İnsanlar arasında dolaşmak, müttefikler bulmak ve başkalarıyla kaynaşmak daha iyidir. Kalabalıkta düşmanlarınızdan korunursunuz.

İyi ve akıllı olup bu karakteri devam ettirmeye istekli olan ve oğullarına adaletsiz olma fırsatı vermekten kaçınan bir prens asla kaleler inşa ettirmez, böylece güvenini uyruklarının iyi niyetine dayandırır, kalenin gücüne değil (Niccolo Machiavelli, 1469-1527).

Dördüncü bölüme gitmek için buraya tıklayın.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir