Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 2

Çarşamba günü Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası serisine başlamıştık ve serinin ilk makalesi’nde bu 48 yasanın ilk 6 tanesinden bahsetmiştik.

Bugün serinin 7. kanunundan devam ederek 6 kanundan daha bahsedeceğiz.

7- İşi Başkalarına Yaptırın

p05d2dlc - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 2

Kendi davanızı ileri götürmek için başkalarının aklından, bilgisinden ve ayak işinden yararlanın. Böyle bir yardım yalnızca değerli zaman ve enerjinizi tasarruf etmenizi sağlamakla kalmayacak, tanrısal bir etkinlik ve hız da kazandıracaktır size. Zaman değerli ve hayat kısa. Eğer her şeyi kendi başınıza yapmaya kalkarsanız kendinizi yıpratır, enerji kaybeder ve gücünüzü tüketirsiniz.

Öğrenilecek çok şey var, hayat kısadır ve bilgi olmaksızın hayat değildir. Bu nedenle herkesten bilgi almak harika bir taktikdir. Böylece başkalarının alın teriyle kâhin olma şöhreti kazanırsınız (Baltasar Gracian, 1601-1658).

8- İnsanların Size Gelmelerini Sağlayın

Come together in solidarity - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 2

Başka bir insanı hareket etmeye zorladığınızda kontrolde olan sizsinizdir. Rakibinizin size gelmesini, bu süreçte kendi planlarını bırakmasını sağlamak her zaman daha iyidir. Onu muhteşem kazançlarla çekin, sonra saldırın. Kartları elinizde tutun.

İyi savaşçılar düşmanlarının kendilerine gelmesini sağlar, onlar diğerlerine gitmezler. Bu diğerlerinin ve benliğin boşluğu ya da doluluğu prensibidir. Rakiplerinizin size gelmelerini sağladığınızda güçleri her zaman boştur; siz onlara gitmediğiniz sürece sizin gücünüz hep doludur. Dolulukla boşluğa saldırmak yumurtaya taş atmaya benzer (Zhang Yu, XI. Yüzyıl Savaş Sanatı yorumcusu).

9- Eylemlerinizle Kazanın, Asla Tartışmayla Değil

Action - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 2

Tartışmayla kazandığınızı düşündüğünüz her türlü anlık zafer gerçekte boş bir zaferdir. Neden olduğunuz kızgınlık ve kötü niyet daha güçlüdür ve herhangi bir anlık fikir değişiminden daha uzun sürer. Tek bir kelime etmeden eylemleriniz yoluyla diğerlerinin sizinle aynı fikirde olmasını sağlamak çok daha etkilidir. Gösterin, açıklamayın.

Fikrinizi göstermenin gücü, rakiplerinizin savunmaya geçmemesi ve bu nedenle ikna edilmeye daha açık olmalarıdır. Sizin kastettiğiniz şeyi fiziksel ve kelime anlamıyla hissetmelerini sağlamak tartışmadan çok daha güçlüdür.

Asla tartışmayın. Toplumda hiçbir şey tartışılmamalıdır; yalnızca sonuçları gösterin (Benjamin Disraeli, 1804-1881).

10- Bulaşıcı Hastalık: Mutsuz ve Şanssız Olanlardan Kaçın

The 7 Habits of Highly Unhappy People - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 2

Bir başkasının mutsuzluğundan ölebilirsiniz, duygusal durumlar hastalık kadar bulaşıcıdır. Boğulmakta olan birine yardım ettiğinizi düşünebilirsiniz, ama aslında yalnızca kendi felaketinizi hazırlıyorsunuzdur. Talihsizler bazen şanssızlığı kendi üzerlerine çekerler; sizin üzerinize de çekeceklerdir. Bunun yerine mutlu ve talihlilerle bağlantı kurun.

Eğer ümitsizseniz neşeli insanlara yönelin. Asla sizin eksikliklerinizi paylaşanlarla ilişki kurmayın, onlar sizi engelleyen şeyleri güçlendireceklerdir. Yalnızca olumlu tanıdıklarınızla bağlantıya girin. Bunu hayatınızın kuralı yapın ve dünyadaki bütün terapilerden daha fazla yararlanın.

Talihlileri tanıyın, böylece onların arkadaşlığını seçebilirsiniz; talihsizleri de tanıyın, böylece onlardan kaçınabilirsiniz. Talihsizlik genellikle aptallık suçudur ve ondan yakınanlar arasında daha bulaşıcı olan başka bir illet yoktur. Kapınızı talihsizliğin en küçüğüne bile açmayın, çünkü, eğer bunu yaparsanız birçokları arkasından gelecektir… Başkasının acısı yüzünden ölmeyin (Baltasar Gracian, 1601-1658).

11- İnsanları Kendinize Bağımlı Kılmayı Öğrenin

follow the leader - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 2

Bağımsızlığınızı sürdürmek için size her zaman ihtiyaç duyulmalı ve istenmelisiniz. Size ne kadar güvenilirse o kadar özgür olursunuz. İnsanların mutlulukları için size bağımlı olmalarını sağlayın, korkacak bir şeyiniz kalmasın. Siz olmadan, sizin yapabileceğiniz şeyleri yapacak başka birisini bulamasınlar. Yaptığınız şeyi yapan tek kişi olun ve sizi işe alan kişinin kaderini sizinkine bağlayın.

İhtiyaç dünyayı yönetir. İnsanlar ihtiyaç duymadıkça ender olarak eylemde bulunur. Eğer kendinize ihtiyaç duyulmasını sağlamıyorsanız ilk fırsatta yok edileceksinizdir.

İnsanları kendinize bağımlı kılın. Böyle bir bağımlılıktan kibarlığa göre kazanılacak daha çok şey vardır. Susuzluğunu gideren kimse artık ona ihtiyaç duymayarak kuyuya hemen sırtını döner. Bağımlılık yok olduğunda, nezaket ve terbiye, ardından da saygı yok olur. Deneyimin size öğretmesi gereken ilk ders, ümidi canlı tutmak ama asla tatmin etmemektir; soylu bir müşteriyi bile hep kendinize bağımlı olarak tutmaktır (Baltasar Gracian, 1601-1658).

12- Düşmanınızı Savunmasız Bırakmak İçin Seçici Dürüstlük ve Cömertliği Kullanın

hand shake thinkstock759 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 2

Seçici dürüstlük birisiyle ilk karşılaşmanızda en iyi şekilde kullanılır. Hepimiz alışkanlıkları olan yaratıklarız ve ilk izlenimimizin etkisi uzun sürer. Eğer birisi ilişkinizin başlangıcında sizin dürüst olduğunuza inanırsa o kişiyi bunun aksine inandırmak çaba gerektirir. Bu size manevra için zaman verir. Düşmanlarınızı seçici dürüstlük ve cömertlikle önce kendinize çekebilir, savunmasını indirdikten sonra kolayca alt edebilirsiniz.

Chin Dükü Hsien, Yü’yü istila etmek üzereyken onlara yeşim taşı ve bir grup at sunar. Earl Chih, Ch’ou-yu’yu basmak üzereyken onlara büyük savaş arabaları sunar. Bu yüzden bir özdeyiş şöyle der: “Almak üzere olduğunuzda vermelisiniz.” (Han-fei-tzu, Çinli Filozof, M.Ö. III. Yüzyıl.)

Üçüncü bölüme gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir