Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Bölüm 1

Robert Greene’in kaleminden çıkmış Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası adlı kitap, benim nezdimde okumadan ölmemeniz gereken kitaplardan bir tanesi. Birçok insan bu kitaba Makyavelist yaklaşımından dolayı kötü damga yapıştırmakta. Fakat kim ne derse desin, kitap dünya çapında milyonlarca sattı ve satmaya devam ediyor. Çünkü kitapta ele alınan her kural gerçek. Bunun ne kadar gerçek olduğunu da Greene, her bir kanun için yaşanmış en az bir hikaye vererek ispatlıyor. Önce kanunu belirten, daha sonra bunu bir hikayeyle pekiştiren, en sonunda da tüm bunları özetleyen 48 başlık hâlinde hazırlanan bu kitap, güç yasalarını araştırmaya hayatını adayan, aynı zamanda “Ustalık” ve “Baştan Çıkarma Sanatı” adlı başyapıtların da sahibi Robert Greene’in elinden çıkmış gerçek bir sanat eseri.

Ben de bir seri olarak kitabın içinde bulunan kanunları başlıklar hâlinde açıklayıp, bir yazı dizisi şeklinde 48 kanunu tek tek ele almaya karar verdim. Bu yazıda 48 yasanın ilk 6 tanesini inceleyeceğiz. Kemerleri bağlayın.

1- Efendinizi Asla Gölgede Bırakmayın

Capture8 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 1

Sizin üstünüzde bulunan insanların kendilerini üstün hissetmelerini sağlayın. Kendi başarılarınızda onlara da küçük de olsa pay biçin. Onları memnun etme ve etkileme arzunuzla yeteneklerinizi göstermede çok fazla ileri gitmeyin, yoksa tam tersine neden olursunuz ve korku ve güvensizlik uyandırırsınız. Ustanızın olduğundan daha parlak görünmesini sağlamak için, başarılarınızda onun da pay sahibi olduğunu belirtin. Aksi takdirde boynuzun kulağı geçtiğini anlayan ustanız, bunu bir tehdit olarak algılayacak ve sizi uzaklaştırmaya çalışacaktır.

Efendiyi gölgede bırakmaktan kaçının. Tüm üstünlük nefret uyandırır, fakat bir uyruğun prensinden üstün olması yalnızca aptallık değil ölümcüldür de. Bu, gökyüzündeki yıldızların bize öğrettiği bir derstir; onlar güneşle ilişkili olabilirler, hatta o kadar parlak da olabilirler, ama hiçbir zaman onun yanında görünmezler (Baltasar Gracian, 1601-1658).

2- Arkadaşlarınıza Asla Fazla Güvenmeyin, Düşmanlarınızı Kullanmayı Öğrenin

Enemies - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 1

Arkadaşlarınıza karşı dikkatli olun; kıskançlığa daha kolay kapıldıkları için sizi daha çabuk aldatırlar. Ayrıca zamanla şımarır ve zorbalaşırlar. Ama eski bir düşmanınızı işe alırsanız o bir arkadaştan daha sadık olacaktır, çünkü kanıtlayacak çok şeyi vardır. Arkadaşlarınızdan, düşmanlarınıza göre daha fazla korkmanız gereken durumlar olabilir. Eğer düşmanınız yoksa çevrenizde yeterince etki yaratamıyorsunuz demektir. Ne demiş Voltaire: “Tanrım, beni dostlarımdan koru; düşmanlarımın icabına ben bakabilirim.”

Kendi iyiliğiniz için düşmanlarınızı nasıl kullanacağınızı öğrenin. Kılıcı elinizi kesecek olan keskin ucundan değil, kendinizi savunmanızı sağlayacak sapından tutmayı öğrenmelisiniz. Akıllı adam düşmanlarından, aptal bir adamın arkadaşlarından yararlanacağından daha fazla yararlanır (Baltasar Gracian, 1601-1658).

3- Niyetinizi Gizleyin

7318414 3x2 940x627 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 1

Eylemlerinizin ardındaki amacı asla açıklamayarak düşmanlarınızı dengesiz ve karanlıkta tutun. Eğer ne yaptığınız konusunda bir fikirleri olmazsa savunma hazırlayamazlar. Onları yanlış yola götürüp ortalığı toza bulayın, onlar sizin niyetinizi fark edene kadar çok geç olacaktır.

Bir kaleye ani bir saldırı düşünen becerikli bir generalin planlarını düşmanına anlattığını duydunuz mu hiç? Amacınızı gizleyin ve ilerleyişinizi saklayın; karşı konulamayacak hale gelene, savaş sona erene dek tasarınızın büyüklüğünü açıklamayın. Savaşı ilan etmeden zaferi kazanın. Bir anlamda geçtikleri ülkelerdeki yıkımlar dışında ne tasarladıkları bilinmeyen savaşçıları taklit edin. (Ninon de Lenclos, 1623-1706).

4- Her Zaman Gerekenden Daha Azını Söyleyin

29484053 m - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 1

İnsanları sözlerinizle etkilemeye çalıştığınızda ne kadar çok şey söylerseniz o kadar sıradan görünürsünüz ve o ölçüde az kontrol sahibi olursunuz. Sıradan bir şey bile söylüyor olsanız eğer belirsiz, açık uçlu ve gizemli hale getirirseniz o kadar orijinal görünecektir. Ne kadar çok şey söylerseniz aptalca bir şey söyleme olasılığınız o denli büyür.

Önce astlarınız yapmadan asla dudaklarınızı ve dişlerinizi kıpırdatmayın. Ne kadar uzun süre sessiz kalırsam, diğerleri o kadar kısa sürede dudaklarını kıpırdatmaya başlar. Dudaklarını ve dişlerini kıpırdatmaya başlayınca gerçek niyetlerini anlayabilirim…  (Han-fei-tzu, Çinli filozof, M.Ö. III. Yüzyıl).

5- Öyle Çok Şey Şöhrete Dayanır Ki… Onu Canınız Pahasına Koruyun

fame Background 1024x514 - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 1

Şöhret gücün temel taşıdır. Tek başına şöhretle diğerlerini yıldırabilir ve kazanabilirsiniz; ama şöhretiniz bir kez bozulursa savunmasız kalırsınız ve her yönden saldırıya uğrarsınız. Şöhretinizi saldırılamaz kılın. Her zaman olası saldırılara karşı tetikte olun ve onlara gerçekleşmeden önce engel olun.

Bu nedenle saray mensubumuzun doğuştan sahip olduğu değeri beceri ve kurnazlıkla desteklemesini ve ne zaman yabancı olduğu bir yere gitse iyi şöhretinin ondan önce gitmesini diliyorum… Çünkü birçoklarının görüşüne dayanan şöhret, insanın değerine olan sarsılmaz bir inancı besler, ki bu inanç zaten hazırlıklı ve eğilimli olan zihinlerde kolayca güçlendirilir (Baldassare Castiglione, 1478-1529).

6- Dikkat Çekin

DANGERS TO PET Featured - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası - Bölüm 1

Her şey görünüşe göre değerlendirilir; görünmeyen hiçbir anlam ifade etmez. Kendinizi hiçbir zaman kalabalıkta yok etmeyin ya da ilgisizliğe gömmeyin. Yumuşak başlı ve çekingen insan yığınlarından daha büyük, daha renkli, daha esrarengiz görünerek dikkatin mıknatısı olun. Toplum genel halkın içinde göze çarpan sıradışı kişiler ister. O hâlde sizi diğerlerinden ayıran ve dikkat çeken özelliklerinizden hiçbir zaman korkmayın.

Gösterişli olun ve görünün… Görünmeyen şey yok gibidir… Bütün yaratıkların geleceğe doğru ilk parlamalarına neden olan şey ışıktı. Gösteri birçok boşluğu doldurur, eksiklikleri örter ve her şeye ikinci bir hayat verir, özellikle de gerçek erdemle desteklendiğinde (Baltasar Gracian, 1601-1658).

İkinci bölüme gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir