Genel Kültür Yanılgısı – Gerçekten Gerekli Mi?

Geçen gün Instagram sayfasına şöyle bir mesaj geldi: “Abi, insanlarla kolayca sohbet kurabilmek için bir genel kültür kitabı arıyorum. Önerebileceğin bir kitap var mıdır?”

Yani arkadaşımız şöyle diyor; “sırf insanlara iyi sohbet konuları yaratıp onların gözlerine girebilmek için birkaç gereksiz genel kültür bilgisine ihtiyacım var. Bana yardımcı olabilir misin?”

Sohbet etmek, insanlarla etkili iletişim kurmak öyle çok da zor bir şey değildir fakat bunun zor geldiği insanlar genelde anksiyete bozukluğu veya asosyallik yaşayanlar olmakta. İnsanların gözlerinin içine bakarak konuşmakta zorlanan bu kişiler, aldıkları para üstü eksik olursa bunu söylemeye bile çekinenler oluyor genellikle. Tüm bunların çözümünü ise gerçekten bir işe yaramayacak, tamamen gereksiz yöntemlerde arıyorlar.

body language 1 - Genel Kültür Yanılgısı - Gerçekten Gerekli Mi?

Öncelikle vücut dili denen bir şey var. İletişimin %50’den fazlasını vücut dili oluşturuyor. Eğer siz kendinize güvenmiyorsanız bunu zaten jest ve mimiklerinizle siz farkında olmasanız bile karşı tarafa belli edeceksiniz. O yüzden bu tür genel kültür artırıcı şeyler sizin için tamamen yersiz diyebilirim. Genel kültüre tamamen karşı değilim. Eğer bir şeyleri gerçekten öğrenmek istiyorsanız, öğrenin. Genel kültürünüzü kendiniz için geliştirmek istiyorsanız tabii ki geliştirin. Burada değinmek istediğim şey, yapmayı düşündüğünüz her ne varsa kendiniz için yapmanız. Bu dünyadaki tüm insanlarla zaten etkili iletişim kuramazsınız. Bazıları sizin kişiliğinize terstir, bazıları sizinle iletişim kurmak istemez; sadece ona yönelik konuşsanız bile size saygı göstermez, bazıları hiç kimseyle muhabbet kurmak istemez. Bunu bilemezsiniz. Bilmeniz gereken tek şey, yukarıda da dediğim gibi, herkesle muhabbet kurmaya çalışmanızın tamamen anlamsız olduğu.

Sizin bir kişiliğiniz var. Sırf birileriyle konuşabilmek için bile bundan vazgeçiyorsanız, hayatın her alanında başarısız olacağınızı garanti ederim. Çünkü başarının olmazsa olmazı olan “kendin olmak” kuralını ihlâl ediyorsunuz. Birilerinin sizi beğenmesi için yüz adet şekle bürünebilirsiniz; belki yüz kişiyi mutlu edebilirsiniz ama, bir tanesi bile sizi mutlu etmez. Mutluluğun olmadığı yerde başarı gelmez.

Peki insanlarla olan iletişiminizi güçlendirme, onlarla rahatça konuşabilmek için neler yapmalısınız? Öncelikle ikili ilişkiler konusunda birkaç öğüde ihtiyacınız var. Dale Carnegie’nin bu konudaki önerilerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazının başında da söylediğim gibi, etkili iletişimin %50’den fazlası vücut dilinden oluşuyor. İnsanlarla ne konuşursanız konuşun, abartmadan birkaç jest ve mimik katmanız, el hareketleriyle açıklama yapmanız karşınızdaki insanı biraz daha rahatlatır. Bunu abartılı bir şekilde yapmamaya çalışın, çünkü eğer bunu abartırsanız hem karşınızdaki insanın dikkati dağılır hem de yapmacık bir görüntü çizersiniz.

İkincisi, ne konuşmak istiyorsanız onu konuşun. Yeter ki konuştuğunuz şey sizin sevdiğiniz bir şey olsun. Karşınızdakine odaklanırsanız ona karşı muhtaç bir görüntü verirsiniz. Ve insanlar karşısındaki kişide neyi fazla görürse ona o şekilde davranmaya meyillidir. Siz kendinize güvenmeyen bir imaj çizerseniz karşınızdaki insan da size saygı göstermeyecektir. Her şeyden önce keyif alın. İletişim kurmak istiyorsanız kurun, eğer kurmak istemiyorsanız kalkın gidin. Konuşmak istediğiniz konuları kendiniz seçin. Hangi konu sizi eğlendiriyorsa, rahatlatıyorsa onu konuşun. Karşınızdaki insan bunu anlamıyorsa, bu onun sorunudur. Eğer isterseniz “ninja kaplumbağalar” ile ilgili bile konuşabilir ve karşınızdaki insanı etkileyebilirsiniz. Yeter ki konuştuğunuz konuyu sevin.

Genellikle çözümü, olması gerekenin tam tersi tarafından tutarız. Ve o tam tersi tarafa o kadar odaklanırız ki, esas olması gereken çözüm yönteminin doğruluk payı aklımıza bile gelmez. Burada da böyle. Siz karşı tarafı etkilemek için onun üzerine oynamaya çalışırsınız, fakat esas etkilenmesi gereken kişi “siz”sinizdir. Siz gerçekten konuştuğunuz konuyu seviyorsanız bu tutku karşı tarafa da yansıyacaktır.

norton fight club 117264 - Genel Kültür Yanılgısı - Gerçekten Gerekli Mi?

Ve okuyun. İlgi alanlarınıza yönelin. İlgi alanlarınızla ilgili kendinizi geliştirin. Dediğim gibi bu dünyada herkesi etkilemenizin mümkünatı yok. Etkilemeniz gereken insanları zaten kendi tutkularınızla etkileyeceksinizdir. Etrafınızda 50 boş insan bulunmasındansa, tek bir doğru insan bulunması sizin için daha faydalıdır.

Ben bir insanla Başarı Okulu’nu, trap müziği veya kişisel gelişim kitaplarını tartışmak isterim. Karşımdaki insan bunları anlamıyorsa, bu onun sorunu. Benim değil.

Hayatta her şeyin başı güven. Özgüven sahibi olmadan başarıyı yakalamış tek bir insan düşünemiyorum. Bu konu hakkında daha önce birkaç öneri yapmıştım. Siz kendi fikirlerinize güvenmez ve saygı göstermezseniz, etrafınızdaki insanlardan bunu hiç bekleyemezsiniz.

İletişimin de birinci kuralı kendiniz olmanız, kendinize güvenmenizdir. Özgüven sahibi olmanızdır.

Hayatta karşılaştığınız her problemde, çözümü doğru taraftan tutmanız dileğiyle. Başarılarınız daim olsun.

   👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir