Fizik Netlerinizi Artıracak #4 Faktör

Sınav iyice yaklaşmaya başladı ve şuan bulunduğumuz zamanlar tam strateji kullanmamız gereken zamanlar. Fizik dersi öncelikle sayısal öğrenciler için zorlu bir derstir. Fakat eğer doğru stratejiyi uygularsanız sayısal öğrenciler için bir yük ortadan kalkacak, eşit ağırlık öğrenciler için de kendi alanında olan rakipleri arasında fark yaratmanın bir yolu ortaya çıkacaktır. Sizlere önereceğim dört faktörle fizik dersinde fark yaratmanıza katkı sağlayacağım.

Öncelikle şu an fizik dersinde kendinizi hiç iyi hissetmiyorsanız size önerim güvendiğiniz insanlar veya öğretmenlerinizin tavsiyesiyle sıfırdan başlayabileceğiniz bir kitap edinmeniz. Fizikte gerçekten zorlanıyorsanız ve yapamayacağınızı düşünüyorsanız o kitabı ne kadar sürerse sürsün sınava kadar gerçekten hakkını vererek bitirin. Yani fizikten bir kitap bitirmiş olun ama onu da hakkıyla tamamen bitirin. Soruların hepsini özenle çözün ve mutlaka yapamadığınız soruları öğretmenlerinizle beraber çözün. Bu yöntem belki de sizi, daha az soru çeşidi görmenize neden olacağı için tereddütte bırakıyor olabilir. Fakat o kitaba göstereceğiniz özen ve öğretmenlerinizle yapacağınız iş birliği fizik dersinde size temelden katkı yapabilir ve sizi daha yukarıya çıkarabilir. Kitabın canına okuyun!

books - Fizik Netlerinizi Artıracak #4 Faktör

Mantık kullanmak çoğu zaman fizik dersinde işe yarayabilir fakat bu yine de çoğu soruyu da yanlış yapmamıza neden olur. Peki yapacağınız bir sorunun bile sizin için çok önemli olacağı bir sınavda düşüncesizce alacağınız bu risk fazlasıyla tehlikeli olmaz mı?  Formülleri çok iyi ezberleyin. Bir konuya başlamadan önce muhakkak o konuyla alakalı olan formülleri öğrenmek ilk amacınız olsun. Ardından uğraştırıcı ve zaman kaybı olarak düşünseniz de tüm soruları formüller üzerinden çözün. Zamanla hem soruların doğruluğunu hem de çözüm hızınızın yükseldiğini göreceksiniz. Unutmayın her alışkanlık fazla tekrarla edinilir. Bu soru çözümlerinde de geçerlidir. Özellikle de matematik ve fizik tarzında sayısal dersler için.

d46c5 ce94ce95cea5cea4ce95cea1ce9fcea3ce9dce9fce9cce9fcea3cea4ce9fcea5ce9dce95cea5cea4cea9ce9dce913 - Fizik Netlerinizi Artıracak #4 Faktör

 

Fizik ne kadar sayısal bir ders olsa da içinde bulunan sözel kısımlar da oldukça fazladır. Ne kadar sayısal sorulara ağırlık versek de fizik denemelerinde eleyici sorular genellikle sözel kısımlardan olur. Herkes sözel kısımları kolay görür ve üzerinde durmaz. Fakat o sözel kısımların içinde sizi binlerce insanın önüne geçirecek ayrıntılar vardır. Bunlara oldukça dikkat edin ve zaman zaman muhakkak ezberlemeye çalışın. Ben ezberim kötü olduğu için sayısal bölümü seçtim diye düşünen öğrenciler için bu durum ne kadar can sıkıcı olsa da yapılabilecek tek şey en azından her gün belli miktarda yapılacak tekrarlar. Unutmayın bazen yapacağınız ufak tekrarların sınavda sizlere çok büyük yararı olur.

concentrate - Fizik Netlerinizi Artıracak #4 Faktör

Her derste de olduğu gibi henüz eski deyişle LYS konularına başlamadıysanız, yavaş yavaş başlamanız sizin için çok yararlı olacaktır. Bu kısıtlı zaman içerisinde zaten basit harmonik hareket tarzı konularla yeterince zaman kaybedeceksiniz. Ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar yararlı olacaktır. Bu sınav sizin bilginiz kadar bir yandan da çalışma motivasyonunuzu ve zaman denetiminizi de test eden bir sınav. Çalışma planınızı ona göre çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca zaman denetimi konulu yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

keep calm and study hard 4873 1455541644 - Fizik Netlerinizi Artıracak #4 Faktör

Henüz diğer dersler için yazdığım net artırma yöntemlerini okumadıysanız Türkçe için buraya, matematik için buraya, kimya için buraya, biyoloji için buraya, sosyal için de buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Hayatınız boyunca gireceğiniz tüm sınavlarda başarılar.

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir