Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Stephen R. Covey. Kişisel gelişim tarihinin en etkili yazarlarından birisi olduğu su götürmez bir gerçek. Yazdığı “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabı hala birçok insana göre yazılmış en iyi kişisel gelişim kitabı. Üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen hala yeni baskıları yapılıyor, hala tartışılıyor, hala konuşuluyor. İnsanlar hala okuyorlar ve öğreniyorlar. Bu kült kitap hakkında bir makale yazmak istedik. Mutlaka kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyoruz. Ancak siz okuyana kadar, ufak da bir özet geçelim dedik buraya. İşte Covey’e göre etkili insanlarda bulunması gereken 7 temel alışkanlık, ve bunların ana hatları…

1- Proaktif Olun

initiative - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Reaktif insanlarla proaktif insanları, başarısızlarla başarılı olan insanları ayıran en temel fark, kontrol edebileceği ve kontrol edemeyeceği şeyleri iyi ayır edebilmeleridir. Her akşam televizyonun karşısında hayatın ne kadar kötüye gittiğini ve suç oranlarının ne kadar arttığını izleyebilirsiniz, bu durumdan hayıflanabilir ve endişelenebilirsiniz. Peki bu durum neyi değiştirir? Siz bir miktar daha fazla üzüldüğünüz için suç oranları düşer mi? Yasalar değişir mi? Reaktif insanlar, değiştirebileceği şeylerde suçu başkalarına atan, değiştiremeyeceği konularda ise sürekli hayıflanan kişilerdir. Kısacası, tembel kişilerdir. Kontrolü ellerine almazlar ve her şeyden şikayetçi olurlar. “Karanlığa söveceğine, kalk da bir mum yak” atasözündeki kalkıp mumu yakan adam ise proaktif adamdır. Evet, kötü bir durumda kendini bulmuş olabilir. Fakat elinde olmayan dış etkenler tarafından kısıtlanmış olduğunu bildiği için, bu duruma hayıflanmaz. Çünkü hayıflanması hiçbir şeyi değiştirmez. Bu adam bunun yerine, kalkar ve bir mum alır eline, karanlıkta bile en iyi şekilde çalışabilmenin yollarını arar. Reaktif kurbandır. Proaktif ise kahraman. Etkili insanların 1. alışkanlığı; proaktif olun.

2- Sonunu Düşünerek İşe Başla

thinking jakecaptive - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Şimdi bir mezarlıkta olduğunuzu düşünün. Bir cenazedesiniz ve birisi ölmüş. Fakat bu cenaze, diğerlerinden çok farklı bir cenaze. Mezarın içinde siz varsınız. Oradaki insanların neler söylemesini isterdiniz? Sizin hakkınızda neler demelerini isterdiniz? O an mezardayken, eğer düşünebilme gücünüz olsaydı, pişmanlıklarınız neler olurdu? Keşkeleriniz neler olurdu? Bunları hiç düşündünüz mü? Kendinizi bu şekilde görmek ve pişmanlıklarınızı, keşkelerinizi, o an ölseydiniz eğer yapamadıklarınızı düşünüp de yaşayacağınız hayal kırıklıklarını anlamak, hayatınızda bir dönüm noktası oluşturacaktır. Sonunu düşünün. Bu dünya sonsuz değil. Sonsuz yaşama da sahip değilsiniz. Zamanınızın kıymetini bilin ve bu dünyadan tek bir pişmanlıkla bile ayrılmamaya gayret edin.

Etkili insanların 2. alışkanlığı; sonunu düşünerek işe başla.

3- Önemli İşlere Öncelik Ver

importantcat2015topics - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

İnsanların bu hayatta yaptıkları en büyük hata, önemsiz ve başkalarının da üstesinden gelebilecekleri işlere vakit ayırmalarıdır. Bunun iki sebebi vardır. Bir şeyler yapmak, bir şeyler başarmak, bazı şeylerin üstesinden gelmek, en azından bir iş üzerinde efor sarfetmek bizde “dopamin” denilen kimyasalın salgılanmasına yol açar ve dopamin zevk hormonudur. Dopamin salgılandığında mutlu ve motive hissederiz. Ancak bu genellikle illüzyonlara sebep olur. Sırf bu dopaminin verdiği hazzı tatmak için ufak tefek, hiçbir önemi olmayan işlere yoğunluk veririz. Büyük resmi görmeyiz, Uzun menzilli hedeflerimizi düşünmeyiz. Çalışmak her zaman çalışmak değildir. Bazen oyalanmaktır. Bu ufak ölçekli, başkalarına yaptırabileceğimiz ufak tefek işlere zaman harcarız ve bizi geliştirmeye yarayacak daha büyük işlere ayıracak vakit bulamayız bir süre sonra. Bu yerinde saymanın formülüdür. İkinci sebep, başkalarına öğretmenin zahmetli bir iş olduğunu düşünmemizdir. Halbuki öğretmek için göstereceğiniz zahmet, daha sonra o işlere harcayacağınız toplam efor ve zamandan çok çok daha azdır. Hem bu şekilde karşınızdaki insana bir şeyler öğretmiş olursunuz, hem de sizi geliştirecek, daha önemli işlere boş vakit yaratmış olursunuz.

Etkili insanların 3. alışkanlığı; önemli işlere öncelik ver.

4- Kazan/Kazan Diye Düşün

win win - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

İş kazanmaya gelince, kıskançlığı bir tarafa bırakmak gerekir. Bazen karşıdakini batırmaya çalışarak, kendi kazanabileceğiniz miktarı da azaltmak demektir. Kazan/kazan ilkesiyle çalışırsanız, kendi eksik yönlerinizi karşınızdaki insanla tamamlayıp, onun eksik yönlerini de sizin iyi olduğunuz şeylerle kapatırsanız, ikiniz de tek başınızayken kazandığınızdan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Kitap yazarlarına hiç dikkat ettiniz mi? Birbirlerinin rakibi olsalar bile, bir yazar kitap basınca, bir başkası o kitabın arka kapağına bir yorum bırakır. Daha sonra diğeri de ötekine aynısını yapar. Her ikisi de kitap kapaklarının arkasında orijinal ve kaliteli yorumlar bulundururlar. Dışarıdan gören birisi, iyi bir yazar tarafından yapılan iyi bir yorumu görünce kitabı alma konusunda daha iyi ikna olur. Bu şekilde belki de iki yazarın da kitabı daha az satılacakken, birden her iki yazar da daha fazla satış yapmaya başlayabilirler. Bu, kazan/kazan ilkesidir. Karşınızdaki insanla her zaman kazan/kazan ilkesi çerçevesinde çalışmaya uğraşın. Bunu kabul etmiyorsa, bu onun kaybıdır. O sonsuza kadar yalnız çalışacak ve tam potansiyelini sergileyemeyecektir, siz ise onu kaybetseniz de bu mantaliteyle kendinize kolaylıkla başka bir ortak bulacaksınızdır.

Etkili insanların 4. alışkanlığı; kazan/kazan diye düşün.

5- Önce Anlamaya Çalış, Sonra Anlaşılmaya

understand 2 - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Balık tutmaya doğru yem ile gitmek gerekir. Karşınızdaki insana kulaklarınızı kapatır ve sadece siz konuşursanız, muhtemelen onun derdini anlamadan konuştuğunuz için iki taraf da birbirinden istediğini alamayacaktır. Önce karşı tarafı anlamaya çalışın. Olaylara üstün körü bakmayın. Karşı tarafın davranışlarını, tavırlarını sebepleriyle iyice öğrendikten sonra, verdiği tepkileri niçin verdiğini daha rahat anlayabilirsiniz ve nabza göre şerbet verebilirsiniz. Bir ürün satıyorsanız, “lütfen bu ürünü alın, çünkü bu ürünü alırsanız ben para kazanırım ve benim paraya çok ihtiyacım var” derseniz muhtemelen bu kimsenin umrunda olmaz. Herkes kendi derdiyle meşguldür ve genellikle kimse sizin istek ve ihtiyaçlarınıza kulak asmaz. Fakat bu ürünü satmak için, insanların ihtiyaçlarına dokunursanız, işte bu sizin için birkaç artı puan getirebilir. “Bu ürünü almalısınız, çünkü bu ürünü alırsanız hayatınızda şu gibi güzel değişiklikler olacaktır” diyerek ürün tanıtımı yapmak, balık tutmaya doğru yemle gitmek olacaktır ve daha fazla satış yapacaksınızdır. Bencil olmayın. Önce karşınızdakinin istek ve ihtiyaçlarını anlayın, daha sonra karşı taraftan fayda bekleyin.

Etkili insanların 5. alışkanlığı; önce anlamaya çalış, sonra anlaşılmaya.

6- Sinerji Yarat

synergy - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Parçaların toplamı, parçaların bireysel değerinden daha büyüktür. Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözünü duymuşsunuzdur. Bir işi kendi başınıza yapamayabilirsiniz, karşınızdaki insan da kendi başına yapamayabilir. Fakat ikiniz birleşirseniz, bir işin üstesinden gelebilirsiniz. Bir ağaçtan elma koparmaya çalışıyorsunuz diyelim. Bir kişi daha geldi ve ağaçtan o da elma koparmak istedi. İkiniz de çabaladınız ve bir tane bile elma koparamadınız, çünkü boyunuz yetmedi. Eğer siz karşınızdaki insanın, omuzlarınıza basıp ağaca çıkmasını sağlarsanız, topladığı elmaları sizinle paylaşabilir. Ya da tam tersi olabilir. Bu şekilde ikiniz de elma alırsınız. Fakat bencil olursanız, ikiniz de o ağacın gölgesinden aç dönersiniz. Başarı için sinerji yaratmak önemlidir.

Etkili insanların 6. alışkanlığı; sinerji yarat.

7- Baltayı Bile

IMG 3421 - Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Bir gün adamın biri evinden dışarı adımını atmış ve komşusunun kan ter içinde ağaç kesmeye çalıştığını görmüş. İlk bakışta anlam veremeyen adam, yaklaşınca olayın saçmalığını anlamış ve komşusuna tavsiye vermiş; “Görmüyor musun, baltan kör. Neden bileyip öyle devam etmiyorsun?”.  Komşusunun verdiği cevap ise, yaptığı iş kadar saçma nitelikte; “baltayı bileyecek kadar vaktim yok!”

Bu hikayenin saçmalığı ortadadır. Bazen baltayı bileyecek vaktimizin olmadığını düşünürüz. Fakat kör baltayla iş yapmanın bize ne kadar zamana mal olacağını hiç düşünmeyiz. İnsanlar spor yapacak vakitlerinin olmadığını söylüyorlar. Fakat ilerde şeker, kolestrol, obezite gibi hastalıklara ne kadar enerji ve vakit harcayabileceklerini hiç düşünmüyorlar. Durup bir düşünün. Baltayı nasıl bileyebileceğinizi düşünün. Hayatta değiştireceğiniz ufak tefek bazı şeylerin, uzun menzilde size ne gibi vakit kazancı yaratabileceğini düşünün. İşe, baltayı bilemeden başlamayın. Her zaman bir kısayol arayın. Çünkü her zaman daha kısa bir yol vardır.

Etkili insanların 7. alışkanlığı; baltayı bile.

Covey’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabı için buraya tıklayabilirsiniz.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için 4 yorum var;

  1. Cok guzel sayfaniz ve paylawimlariniz var. Devamli olsun her zaman.. ☺

  2. Çok güzel ve faydalı bir sayfa kendimize birşeyler katabiliyoruz teşekkür ederim emeğinize sağlık 🙏

  3. Sitenizi favorilerime ekledim. Bugünden itibaren her gün 3 makalenizi okuyacağım. Bu yöntemi diğer arkadaşlara da tavsiye ederim. Ben günde ortalama 7-8 makale okuyorum. Bunlar genellikle kişisel gelişim, inovasyon, teknoloji ve diğer kişisel ilgi alanlarım hakkında bloglar vb.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir