Efsane: Muhammad Ali

Takvimler 17 Ocak 1942’yi gösteriyor. Soğuk bir Kentucky sabahında Cassius Marcellus Clay Sr. hastane koridorunda müjdeli haberi alıyor: oğlu Muhammad Ali sağlıklı bir şekilde dünyaya geliyor. O gün dünya bir efsanenin doğuşuna tanıklık ediyor. Birkaç yıl sonra boks tarihi muhteşem bir yetenekle tanışacak ve bütün Amerika onu konuşmaya başlayacak.

1 1 - Efsane: Muhammad Ali

Muhammad Ali, Cassius Marcellus Clay Sr. ve Odessa Grady Clay’in iki oğlundan büyük olanı. Babası başarılı bir afiş ressamıydı ve sanata tutkuyla bağlıydı; dans etmeyi sever, şarkı söyler ve tiyatroya ilgi duyardı. Annesi ev temizliklerine giderdi çünkü ekonomik durumları pek parlak değildi.
Ali, boksa 12 yaşında bir tesadüf eseri başladı. Bisiklete binmeyi çok severdi. Bir gün bisikleti çalındı ve Ali bunu polise ihbar etti. İhbar ettiği polisin ismi Joe Martin’di. Joe Martin bir gençlik kulübünde boks dersleri veriyordu ve Ali’yi çok sevmişti. Ali’yi kulübe davet etti. Kulüp’te Ali’yi ringe çıkaran Joe, sırf zaman geçirmesi için çağırdığı bu çocukta büyük bir yetenek keşfetti. Joe, efsanenin ilk hocasıydı.

Ali’deki ışığı gören ve onun yeteneğinin boşa gitmesini istemeyen Martin, yerel televizyon kanalında sunduğu Tomorrow’s Champions adlı boks programına Ali’yi de çıkarmaya başlamıştı. Ali’deki ışık günden güne daha büyük kesimler tarafından farkediliyordu. Joe işi bir adım daha ileriye götürdü ve Ali ile özel olarak daha büyük bir salon olan Louisville’s Columbia Gym’de ilgilenmeye başladı. Burada Ali, Afroamerikan antrenör Fred Stoner ile tanıştı. Muhammad Ali’nin meşhur seri ayak hareketleri ve bir dansçı edasıyla ringde yaptığı hamlelerin öğreticisi işte bu antrenördü. Fred Stoner, Ali’ye boks sanatını öğretiyordu.

33be2e25e6a0238d2249100bc0379c01 - Efsane: Muhammad Ali

Elbette genç yaşta boksa bu kadar ilgi duymasının yan etkilerini de görmeye başlıyordu Ali. Okul hayatı berbattı, dersleri oldukça verimsizdi ve kötü notlar alıyordu. Tüm bunlara rağmen Ali kendisini boksa tamamen adamıştı ve vazgeçmek istemiyordu. Hatta gençler arasında düzenlenen müsabakalara katılmaya başladı ve güzel sonuçlar elde etti. Amateur Athletic Union (AAU) ve Golden Gloves turnuvalarına katılan Ali, çocuk yaşta şampiyonluklar elde etti. Ondaki yetenek git gide belirginleşiyordu ve hocaları da Ali’nin boksu bırakıp okula ağırlık vermesini istemiyorlardı. Şüphesiz bir yıldız doğuyordu. Çevresi bunun farkındaydı.

Çocuk yaşta kazandığı turnuvalar Ali’nin motivasyonunu daha da artırmıştı. Bu tabii ki yanında özgüveni de getirmişti. Ali çok genç yaşta olimpiyatlara katılmaya karar verdi. Henüz 18 yaşında ilk olimpiyat oyunlarına katılacaktı. 1960 yılında, İtalya’da düzenlenen Roma olimpiyatlarına katılan Ali, hafif-ağır siklet dalında muazzam bir başarıya imza attı ve o genç yaşta ülkesi adına altın madalyayı göğüsledi. Bu başarı çok büyük kitlelerin ilgisini çekti elbette. Genç yaşta böyle bir yetenek ve böyle muazzam bir başarı vardı ortada. Tabii ki büyük yatırımcılar sessiz kalmayacaklardı. Bir grup milyoner tarafından kurulan sponsorluk şirketi olan Louisville Sponsors Group, Ali’ye sponsorluk teklifi götürdü. Götürdükleri kontrat, o tarihe kadar profesyonel bir boksöre sunulan en büyük ve en kabarık sözleşmeydi. Ali çocukluğunda öğrendiği zarif stili hâlâ kullanmaya devam ediyor, seri bilek hareketleriyle ringde rakiplerinin kafasını allak bullak ederken bir yandan da balyoz gibi yumruklar indirmeye devam ediyordu. Sonraları Ali bu stil için meşhur sözünü söyleyecekti: Kelebek gibi uçuyorum, arı gibi sokuyorum.

cassius clay 1960 olympics GettyImages 467804242 - Efsane: Muhammad Ali

Ali’nin eşsiz boks tekniği, kazandığı müsabakalar, başarıları ve hayran kitlesi medyadan çok büyük ilgi toplamıştı. Bunun sonucunda Ali’ye dünya ağırsiklet boks şampiyonası’nda maç yapma şansı doğdu. Şubat 1964’te, Ali henüz 22 yaşındayken Sonny Liston gibi bir devle şampiyonluk maçına çıktı. Maçı Ali kazandı. Henüz 22 yaşında dünya ağırsiklet boks şampiyonu olmuştu Ali. Boksa başladığı 12 yaşının üzerinden tam 10 yıl geçmişti. Bisikletinin çalınmasının Ali’yi buralara kadar getirebileceğini kim tahmin edebilirdi? O artık dünyanın en büyük boksörüydü.

530cc44b6bb3f7626669e8d7 750 - Efsane: Muhammad Ali

Bu yıllarda daha toplumsal meselelerle de ilgilenmeye başlamıştı Ali. Görüşleri değişiyordu. Kendisiyle aynı dönemde yaşayan müslüman aktivist Malcolm X’in görüşlerinden de etkilenmişti. Black Muslim (Siyahi Müslümanlar) hareketine katılan Ali müslümanlığa ilgi duyuyordu. Daha sonra müslüman olduğunu açıklayıp ismini Cassius X olarak değiştirecekti. Malcolm’ün öncülük ettiği ayaklanmaların olduğu sıralar Amerika’da insan hakları problemleri yaşanıyordu ve gerçek özgürlüklerini talep eden Afroamerikalılar ile siyahi müslümanlar bu ayaklanmanın öncülerindendi. Doğduğunda annesi ve babası tarafından ona Cassius Marcellus Clay Jr. ismi verilmişti. Fakat önce ismini Cassius X olarak değişitiren Ali, daha sonra müslüman lider Elijah Muhammad ile tanıştı ve şu an hepimizin bildiği “Muhammad Ali” ismini onun da tavsiyesiyle aldı. Muhammad Ali ismiyle ilk ünvan koruma maçına 1965 yılında Sonny Liston karşısında çıkan Ali, rakibini henüz ilk raundda nakavt etti. Daha sonra ünvanını 8 kez daha koruyacaktı.

x and ali - Efsane: Muhammad Ali

1967 yılında, Ali Vietnam Savaşı’na gönderilmek üzere askere çağrılmıştı. Siyahi Müslümanların vekillerinden olduğunu ve bu sebeple savaşa katılmak zorunda olmadığını söyleyen Ali, Amerikanlar tarafından vatan hainliğiyle suçlandı. Daha sonra New York State Athletic Commission ve World Boxing Association tarafından lisansı iptal edildi. Sonraları, Ali verdiği bir röportajda “Bütün ünvanlarımdan, lisanslarımdan ve başarılarımdan vazgeçiyorum. Birçok dinine tutkuyla bağlı insan dini görüşleri üzerinden yargılanmıştır. Pes etmeyeceğim ve bu yargılamaların altından daha güçlü kalkacağım” açıklamasını yaptı. Savaşa dahil edilmesine rağmen askerlik görevini reddeden Ali daha sonra 5 yıl hapse çarptırıldı, Amerikan mahkemesi tarafından bu süre sonraları 3 yıla düşürülecekti.

tab sp missouri side13nov02jpg.jpg.size custom crop.1086x0 - Efsane: Muhammad Ali

Tüm bu hengame bittikten sonra 1970 yılında ringlere geri dönüyordu Ali. Lisansı geri verilmişti. İlk maçında Jerry Quarry’i mağlup etti. 5 ay sonra, kendisi hapse girdiği zaman “Dünya Şampiyonu” ünvanı elinden alınıp devredilen Joe Frazier’e karşı kaybetti. 1974’e kadar yeniden şampiyonluk yüzü görememişti. 1974 ve 1975 yıllarında iki yıl üst üste şampiyon olan Ali tekrar nam salmaya başlamıştı. 75 yılında Sports Illustrated dergisi tarafından “Yılın Sporcusu” ödülü layık görüldü kendisine.

Bu sıralarda Ali yeni bir boks stili geliştirmişti ve adını “rope-a-dope” koymuştu. Bu teknikle Ali ringin kenarına geçiyor ve rakibinin kendisine saldırmasını bekliyor, bütün hamlelerini boşa çıkarıyor ve rakibinin yorulmasını sağlıyordu. Daha sonra yorulan rakibini ilerleyen roundlarda kolayca alt ediyor ve maçı kazanıyordu. Boks literatürüne çok değişik anlamlar kazandırmıştı Ali. Bu da onlardan yalnızca bir tanesiydi.

giphy downsized large - Efsane: Muhammad Ali

Kendi şampiyonluk ünvanını 10 kez daha korudu Ali. Taa ki 1978 yılında Las Vegas’ta Leon Spinks ile karşılaşıncaya kadar. O maçta kaybeden ve ünvanını kaptıran Ali, 7 ay sonra rakibiyle bu kez New Orleans’ta karşılaşacaktı. Bu maçta ünvanını tekrar ele geçiren ve dünya ağırsiklet boks şampiyonu olan Ali, tarihte ilk defa 3 kez bu şampiyonluğu yaşayan boksör olmuştu. Bu yıldan sonra kariyeri düşüşe geçmeye başladı. Ali, Parkinson hastalığıyla mücadele ediyordu. Parkinson onu yavaşlatıyor ve antrenmanlarda tam performansını ortaya koymasını engelliyordu. 1981 yılında 61. ve son maçına çıkacaktı efsane.

1980 Muhammad Ali Drew Bundini brown 001069420 - Efsane: Muhammad Ali

1981 yılında boks kariyerini sonlandırdıktan sonra politikacılığa soyundu Ali. Müslüman ve siyahilere dünyanın her yanında destek oluyordu. 1985 yılında Lübnan’a kaçırılan 4 Amerikalının ülkeden geri alınması için öncülük etti. 1996 Olimpiyat Oyunları’nda meşaleyi kendisi yaktı ve seromonide taşıdı. Boksu bıraksa bile bütün dünya kendisine saygı duyuyordu. Özellikle müslüman dünyası için çok çalışma yaptı. 2001 yılında ikiz kulelere yapılan saldırılardan sonra müslüman dünyasının imajının zedelenmemesi için tüm dünyada barışçıl müslüman gösterilere öncülük etti.

2013 yılında, Muhammad Ali’nin kendisi gibi müslüman olan kardeşi Rahman Ali, abisinin konuşamayacak kadara bitkin düştüğünü ve ölümünün an meselesi olduğunu basına açıkladı. Kızı May May Ali, babasıyla telefonda konuştuğunu ve bu ifadelerin doğru olmadığını, babasının sağlıklı olduğunu belirtti. Aralık 2014’te Ali zatürree hastalığından hastaneye kaldırıldı. Tedavisini olan ve iyileşen Ali bu kez de Ocak 2015’te idrar yolu enfeksiyonundan sebep hastaneye kaldırıldı. Ali’nin immün sistemi bariz bir şekilde kötüye gidiyordu. Parkinson onu yıpratmıştı.

muhammad ali 03 - Efsane: Muhammad Ali

2 Haziran 2016 yılında solunum yolu enfeksiyonundan dolayı tekrar hastaneye kaldırıldı. İlk başta ilaçlarla iyileştirilen ve durumu iyi gözüken Ali, birden bire tam tersi bir kondisyona girdi ve gittikçe fenalaştı. Doktorlar hastalığın önünü alamadılar ve bir sonraki gün septik şok sebebiyle yaşamını yitirdi. 3 Haziran 2016 yılında, dünyadan bir efsane ayrıldı. Cenaze törenine dünyanın en önde gelen müslüman liderleri öncülük etti.

0609muhammadalifuneral - Efsane: Muhammad Ali

Hayatı boyunca inançlarının peşinden giden ve yeteneğini tutkusuyla birleştirerek harikalar yaratan bir adamın hikayesini okuduk bu yazıda. Tüm dünya tarafından hala saygıyla anılan, şu an Türkiye’de bu internet sitesinde bile ismi geçerek insanlara ilham olmayı başaran Ali’nin kariyerini kendisinin şu sözleriyle özetleyerek bitirelim:

“Antrenmanların her dakikasından nefret ettim. Ama sabrettim. Her zaman kendime şunu hatırlattım: Şu an bu acıya katlan, ve geri kalan ömrünü bir şampiyon olarak yaşa”.

Herkes ölür ama herkes yaşayamaz.

Ali yaşadı, öldü ve ismini sonsuzluğa kazıdı.

Ölümünden sonra bile ismi yaşayan bir insandan daha ilhâm verici ne olabilir?

Başarılarınız Ali gibi daim olsun.

927376814eb0ba81678ef605badbc2a9  clay legends - Efsane: Muhammad Ali

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir