Duygusal Zekanız Ne Kadar Kuvvetli?

Bilim insanları özellikle son 20 yıl içerisinde duygusal zeka (EQ) kavramının en az IQ seviyesi kadar önemli olduğunu gördüler. Eğer empati yeteneğiniz yoksa, duygularınızı kontrol edemiyorsanız, insanların duygularını anlayıp ona göre davranamıyorsanız, duygusal değişiklikler karşısında sürekli afallıyorsanız, IQ seviyenizin ne kadar yüksek olduğu farketmez, bu hayatta pek bir başarıya ulaşamayacaksınızdır. Bunu gösteren kanıtlar mevcut; araştırmacılar IQ seviyesi yüksek olan, fakat düşük duygusal zeka belirtileri gösteren gençleri incelediklerinde, tam tersi durumda olanlara nazaran pek yüksek kariyer ve mutlu bir hayata erişemediklerini gözlemlediler. EQ, şüphesiz ki hayatımızda en az IQ kadar önemlidir ve biz bu gerçeği yeni yeni kavramaya başlıyoruz. İşte yüksek EQ’ya sahip insanlarda gösterdiği 4 özellik:

1- Kendilerini Bilirler

self awareness involution - Duygusal Zekanız Ne Kadar Kuvvetli?

Yüksek EQ’ya sahip insanlar zayıf ve güçlü noktalarının neler olduğunun farkındadırlar. EQ’su yüksek insanlar, güçlü özelliklerinin neler olduğunu bildiklerinden dolayı kendilerine bu konularda güvenirler, zayıf noktalarının da farkında oldukları için bu konuda büyük bir iddiada bulunmaz ve hayal kırıklığı yaşamazlar. Fakat bu, onların zayıf noktalarını öylece bırakacakları anlamına gelmez. Yüksek EQ’ya sahip insanlar, eğer kendi ellerindeyse zayıf noktalarını geliştirmeye çalışırlar, eğer kendilerinin müdahale edemeyeceği bir etken söz konusuysa bununla yaşamayı öğrenirler.

2- Meraklıdırlar

curious events day 1 e1450098917442 808x378 - Duygusal Zekanız Ne Kadar Kuvvetli?

Araştırmacıların bulduğu bir diğer bulgu, yüksek EQ sahibi insanların çok meraklı oldukları. Duygusal zeka seviyeleri yüksek insanlar hayata farklı gözlüklerle bakarlar, her zaman meraklıdırlar ve bu merak duyguları sayesinde hayatın her anından, öğrenmekten zevk alırlar. Yeni şeyler öğrenmeyi severler ve bazen detayların içinde kaybolacak kadar çok araştırırlar.

3- Empati Yeteneği

EmpathyFeature - Duygusal Zekanız Ne Kadar Kuvvetli?

Duygusal zeka seviyesi yüksek insanlar, kendi duygularını çok iyi tanıdıkları için karşılarında bulunan insanların da hangi koşulda hangi duygu durumuna geçebileceklerini isabetli tahmin edebilirler ve buna bağlı olarak da iyi derecede empati yeteneğine sahiptirler. Empati yetenekleri yüksek olduğu için karşılarında bulunan insanları duygusal anlamda zedeleyecek, rahatsız edecek davranışlarda bulunmazlar. Tüm bunlara bağlı olarak sosyal ilişkilerde oldukça iyilerdir ve insanlarla kolayca anlaşabilirler.

4- Değişime Ayak Uydururlar

How demographic changes will impact organizations and managers - Duygusal Zekanız Ne Kadar Kuvvetli?

Yüksek EQ’lu insanlar, değişimin hayatın bir parçası olduğunu kabul etmişlerdir ve değişimleri dramatik karşılamazlar. Değişime ayak uydurmayanların bu hayatta dezavantajlı olacağını bilirler ve çevrelerinde olan değişimlere kulaklarını ve gözlerini kapamazlar. Kendilerini üzen, fakat kendilerinin hiçbir kontrolü olmadığı ölüm, zorunlu ayrılık gibi durumlarla daha iyi başa çıkarlar. Yeniliklere açıktırlar ve buna bağlı olarak çağın koşullarına ayak uydurabilirler, inovasyonları kolay hazmedebilirler. Adaptasyon yetenekleri yüksek olduğundan, kolay kolay değişimlerden kaynaklanan kalıcı duygusal hasarlara sahip olmazlar.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir