Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

Türkiye’nin de en sonunda lüks tüketimde dünya çapında bir markası oldu: LES BENJAMINS. 

bunyamin aydin ile les benjaminsin basarisini konustuk 8755 322017171908 - Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

İstanbul merkezli ne kadar lüks denmesini istemese de lüks sokak giyim markası Les Benjamins’in kurucusu, genç yaşına rağmen global bir Türk markasının önde gelen girişimcisidir kendisi.

Yaptığı kendi tasarımları ve üretimi İstanbul’da yapılan kumaşları ile, çok kısa zaman içerisinde kendine dünyaca ünlü markaların arasında yer buldu. 

Bünyamin Aydın gerek vizyonuyla, gerekse işine olan özeni ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bir şeyleri başarmak uğruna kökünden kopanlardan değil. Aksine yaptığı koleksiyonların temelinde doğu ve batı kültürlerinin barış içinde bir arada bulunması fikri var. Her koleksiyonunda yaptığı işlerde iki kültürün motiflerini, Türk motiflerini ve Osmanlı’dan esinlendiği motifleri ustalıkla işliyor ve bütün dünyaya sergiliyor. 

les benjamins fall winter 2016 1 320x213 - Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

Söylediğine göre Les Benjamins’in marka kimliğinin temelinde doğu-batı çatışması var. Oryantalizmi kullanıyor fakat bu çatışmayı modern parçalara eklenen detaylarla yansıtıyor. Gündemin olumsuzluklarını bir köşeye koyarsak doğu kültürünün çok cazibeli ve heyecan verici bir dönemde olduğunu düşünüyor. İlhamını bu topraklardan alsa da, vizyonu evrensel. Les Benjamins’in istikrarının ve başarısının altında yatan sebep buymuş. 

Les Benjamins kısa sürede Türkiye’deki sanatçıların yanı sıra yabancı yıdızların da dikkatini çekti. Barbara Palvin, Jared Leto, Robert Downey Jr., Rita Ora, Travis Scott ve Cara Delevigne gibi yıldızların da gözde markalarından bir tanesi Les Benjamins. 

Bq7z1laIgAA5zEo - Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

Ayrıca Bünyamin Aydın Les Benjamins ile gerçekleştirdiği başarılar sayesinde bir sürü ilke de imzasını attı. Paris ve Milano moda haftalarında resmi takvime kabul edilen ilk Türk olarak koleksiyonlarını sunma fırsatı yakaladı. Alpha Industries’in meşhur bomber ceketi MA-1’ı yeniden yorumladı. Böylece Les Benjamins, ABD ordusu için yaptığı tasarımlarla tanınan Alpha Industries ile iş birliği yapan ilk yerli marka oldu. 

les benjamins alpha industries 680 - Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

Ardından dünyaca ünlü spor giyim markası Nike’ın da dikkatini çekti. Nike’ın Air Max’in doğum günü şerefine başlattığı vote forwards projesi, on iki farklı ülkeden on iki yetenekli tasarımcıyı bir araya getirdi. Bu seçilen on iki tasarımcı arasında Türkiye’den de Bünyamin Aydın yer aldı. Sonucunda Türk ezgilerinin bulunduğu harika bir Air Force tasarladı.

benjamin nika airmax 680 - Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

 25010734 516753192032259 7152286412417531904 n.jpg?ig cache key=MTY3Njc4ODU4NzcwMzkxMzI2Nw%3D%3D.2 - Dünya Modasında Bir Türk: BÜNYAMİN AYDIN

Bu kadar kısa zamanda bu başarılara imza atan bu adamın sırrı neydi peki? Bünyamin Aydın’ın dediğine göre en büyük sırrı çok dinlemesi, bilmediğini sorması, etrafındaki doğru insanları her zaman yanında tutması, öncelikle büyük bir hedef koyması ve ardından onu küçük hedeflere bölmesi, ardından da o küçük hedefleri her gün başarmaya çalışarak büyük hedefe doğru yol alması. 

Bünyamin Aydın bu topraklarda büyümesine, birçok insanla aynı bahaneleri söyleyebilecek olmasına rağmen bu başarıları elde etti. Bize de hiçbir bahanenin, tüm gücümüzle çalışmanın önüne geçemeyeceğini göstermiş oldu. 

Eğer alanında başarılı olmuş insanlar hakkındaki diğer yazılarımızı merak ediyor ve hâlâ okumadıysanız Conor McGregor hakkındaki yazımızı okumak için buraya, Eminem hakkındaki yazımızı okumak için de buraya tıklayabilirsiniz. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir