Doğru Motivasyon Nedir?

Hepimizin sürekli değişen iyi veya kötü günleri var. İnsan olarak kendi statümüzde olmayan bir sürü faktör var. Mesela hormon üretimi, genetik düzen, vücudumuzdaki kimyasalların dengesi ve bu gibi etkenler önemli bir derecede etkileyebilir. Örneğin bir sabah uyandığında kolun dahi kıpırdamaz şekilde hissedebilirsin. Fakat bir sabah uyandığında ise, dünyayı avucunun içine alabilecekmiş gibi hissedebilirsin ve bunun seninle hiçbir alakası olmaz. Asıl bu “az dürtülü” olan günlerde acil motivasyona ihtiyacın olacak. Fakat motivasyon kaynağın bunun için yeterli değilse ve ne yapacağım düşüncesindeysen korkma! Her şeyin bir nedeni olduğu gibi, her şeyin bir çözümü de mutlaka vardır. Çözüme geçmeden önce, istikrarlı motivasyon sağlamamız için pes etmek yok, zor günlerde bile!

Eğer kendin için, işin için, insanlara bir şeyler verebilmek için çalışmak istiyorsan bunlara sahip olmalısın!

todays programme christian grey 300x181 - Doğru Motivasyon Nedir?

1. Keskin Bir Vizyon

Geleceğe baktığında nereye gideceğini bilmiyorsan ve hızlı bir şekilde ilerliyor bile olsan asıl istediğin noktadan sapıp, hayatın arzulamadığın bir yola girebilir.

“Aksiyon olmadan vizyon sadece bir hayal, vizyon olmadan aksiyon ise sadece bir aktivitedir. Vizyon ve aksiyon dünyayı birlikte değiştirebilir.” – Joel Barker

Kendine bir yaşam standardı belirle ve her gün o yaşam kalitesini destekleyecek şekilde davran. Her gün hedeflerine doğru çalışıyor ve ilerliyor olmalısın. Başarılı olduğun anı gözünde canlı kanlı güçlü bir şekilde canlandır. O anı en ince detayıyla yaşa. Her gün, sana farklı fırsatlar ve zorluklar getirecektir. Nereye gittiğini bilirsen, oraya ulaşırsın.

 

2. Pozitif Sosyal Medya

Günümüzde akıllı telefonlarla birlikte ulaşımı daha da kolaylaşan sosyal medya, çoğumuzun günlük zamanının bir kısmını harcadığı platform haline geldiği inkar edilemez. Hayatına daha fazla stres katan, karamsarlaştıran, yetersiz hissettiren kişi veya kişilerden hesabını arındır. Sana bir değer sağlamıyorlarsa kurtul! Senin yapmak istediğini yapmış, başarılı olmuş kişiler, yararlı bilgi sağlayan ve ilham veren hesapları göz önünde bulundur. Aile ve arkadaşlar tabi olacak, fakat asla dramatik olma. Katıldığın ve hoşuna giden gönderilerde pozitif görüşünü belirt. Bu hem arkadaşların ve ailenle, hem de takip ettiğin sayfa topluluklarıyla pozitif yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir hava oluşturmuş olursun.

yılbaşı ev fotoğrafları 300x169 - Doğru Motivasyon Nedir?

3. Yararlı Boş Zaman

Boş zamanında bile beynin bilgi alıp vermeye devam ediyor. Sürekli zihnini eğittiğinden ve onu kendi haline boş bırakmadığından emin ol. İlgilendiğin konular hakkında uzmanların görüşlerini dinle. TED Talk gibi programları telefonuna indirip işe giderken bile dinleyebilirsin. Ara sıra sağlam bir film izlemeyi ihmal etme (film listelerimize göz atmak için buraya ve buraya tıklayabilirsin) fakat bütün zamanını ve enerjini vizyonunla örtüşmeyen bir şekilde harcamamaya dikkat et.

 

4. Güçlü Çevre ve İlişkiler

Çevrendeki insanların senin üzerinde büyük bir etkisi vardır. İster istemez etrafımızda bulunan kişiler görüşlerimizi, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı etkiler. Etrafını seninle aynı vizyona ve tutkuya sahip olan kişilerle çevir. Yaptığın işe saygı gösteren ve fikrini söylerken seni incitmeyecek seviyede kaliteli insanlar edin.
En çok zaman harcadığın 5 insanın ortalamasısın. Dikkatli seç…

Bir vücuttan daha fazlasıyız! Fiziksel, ruhsal ve duygusal yönlere sahibiz.
İnsanlar sadece belli bir yol aracılığı ile gelişmez veya aynı ihtiyaçlara sahip değildirler. Herkes farklı oranda ve hızda gelişir. Önemli olan her anın gelişmek için bir fırsat olduğunu unutmamak.

Gelişmek için ve daha iyi bir insan olmak için neler yapıyorsun? Bunu bizimle paylaş!

Bu 3 yazıyı okumayı ihmal etme! #1 #2 #3

Yazan: Tolga Akman

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir