Ders Verimliliğinizi Artıracak 5 Öneri

Gençler, bu makale sizin için. Teog, Lys, Ygs ya da finallere, vizelere hazırlanıyor olmanız farketmez. Her öğrencinin ortak problemi ders çalışmakta zorluk çekmektir. Hatta çok iyi sonuçlar alsa bile bir öğrenci her zaman “çalışması gereken kadar” çalışmadığını hisseder. Biz bu yazıda “nasıl daha sıkı çalışırsınız”, “ders çalışma sürenizi nasıl artırırsınız” gibi konulara değinmek yerine nasıl daha verimli çalışabileceğinize değineceğiz.

1- Zor Olanları Sona Bırakmayın

exam11 640x426 - Ders Verimliliğinizi Artıracak 5 Öneri

Hangi derse daha çok çalışmanız gerektiğini, hangisine daha az çalışmanız gerektiğini bir liste olarak hazırlayın. Öncelikle zayıf olduğunuz derslere daha fazla ağırlık verin. Veya kredisi yüksek olan, ya da sınavda daha fazla katsayı getiren derslere daha fazla öncelik verin. En yaygın yapılan hatalardan bir tanesi bütün derslere eşit önemi vermektir. Eğer Türkçe’den 35 net yapıyorsanız ve Matematik’ten 15 net çıkarıyorsanız, neden her ikisine de eşit süre ayırasınız? Zor olanları önce bitirin, kolay olanlar kendi başının çaresine bakacaktır.

2- Kapınızı Kapatın

Library Working Room - Ders Verimliliğinizi Artıracak 5 Öneri

Derse oturmadan önce dikkatinizi dağıtacak her şeyi odanızdan çıkarın ve kapınızı kapatın. Mümkünse yemek yedikten sonra çalışın çünkü ders çalışırken acıkmanız sonucu mutfağa gitmeniz-gelmeniz ve tekrar derse odaklanmanız size en az yarım saate mal olacaktır. Tekrar iradenizi toplayıp tekrar ders çalışmaya başlamak da ekstra zahmet. Telefon, internet gibi şeylerin elinizin altında bulunmaması gerektiğini söylemiyoruz bile. Eğer çok acil çağrı beklemiyorsanız telefonunuzu odadan uzaklaştırın.

3- Gelişiminizi Takip Edin

Growing plant e1438184364992 - Ders Verimliliğinizi Artıracak 5 Öneri

Günlük olarak hangi derse ne kadar çalıştığınızı ve sınavlardan alınan notları bilgisayarınızda bir excel dosyası açarak kaydedin. Bu şekilde neleri doğru neleri yanlış yaptığınızı daha net görebilirsiniz ve ayrıca hangi derslere yoğunluk vermeniz gerektiğini de daha iyi tespit edersiniz. Çıkan sonuçlara göre hangi derse ne kadar yoğunluk verip hangisinden ne kadar yoğunluk azaltmanız gerektiğini daha kolay anlayabilir ve bu şekilde programınızı yeniden şekillendirebilirsiniz.

4- Gününde Çalışın

Woman studying with books and laptop Gina Sanders - Ders Verimliliğinizi Artıracak 5 Öneri

Her öğrencinin yaptığı hata sınavlardan hemen önce çalışmaktır. Bu yolun genelde işe yaramadığını, yarasa bile bizi gereksiz yorduğunu hepimiz biliriz. Ayrıca sınavlar yaklaştıkça strese bağlı olarak artan kortizol hormonu sağlıklı düşünmenizi ve öğrenmenizi de engelleyen bir faktördür. Tüm bunların yerine günlük olarak okulda öğrendiklerinizi eve geldiğinizde tekrar edin ve bunu alışkanlık haline getirin. Vize ve final tarihleriniz belli olduğu zaman da daha fazla yoğunluk vermeniz gereken derslere daha fazla zaman ayıracak şekilde program yapın. Unutmayın, her zaman daha zayıf yönlerinizin üzerine gitmelisiniz. Bir yanı zayıf bir yanı güçlü bir terazi olmak işinize yaramayacaktır.

5- Not Alın

study%20options shutterstock 148640279 - Ders Verimliliğinizi Artıracak 5 Öneri

Sınavlardan en iyi sonucu almanın değişmez kuralı ders esnasında tüm dikkati derse verip notlar almaktır. Ders esnasında konuları dinlerseniz hem anlamadığınız noktaları hocanıza sorabilirsiniz, hem de boşu boşuna ölü zaman yaratmamış olursunuz. Eğer dersi dinlemeyip, notları da başkalarından bulup anlatılan konuya daha sonra çalışırsanız, konu hakkında anlamadığınız bir sürü soru önünüzde birikecektir ve siz bunları soracak birini bulamadığınız için tam verim alamayacaksınızdır. O an sınıfta ve dersteyseniz, kaçamak bir şekilde telefonunuzla ya da arkadaşlarınızla ilgilenmek yerine derse odaklanın ve daha sonra anlatılanları anlayabilmek için iki katı zaman harcamaktan kurtulun.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir