Dengeli Yaşamın #5 Formülü

Hayatta başarılı olmak için çalışmak kadar vücut dengemizi sağlamak da oldukça önemlidir. Bedenimiz, beynimiz ne kadar aktif olursa çalışma hayatımız da aynı oranla gelişir. Bu yazımda vücut dengemizi sağlamamız için bize yararlı olacak beş formülü anlatacağım. 

 

1. Düzenli Uyku

Bazı insanlar bir iki saat uyuyup gününü aktif geçirebilir bazı insanlar ise sekiz saat uyusa bile hala uyku problemi olduğundan yakınır. Bunun nedeni uyku düzenidir. Nasıl bir şeyi yapmış olmak için yapmak zararlı ise uykuda da bu geçerlidir bu. Normalde uzmanlar tarafından önerilen uyku saati sekiz saattir fakat önemli olan sizin için ne kadar uykunun yettiği ve de bu uykudan ne kadar verim alabildiğinizdir. Öncelikle ne kadar uyursanız uyuyun her gün aynı saat aralığında uyumanız çok önemlidir. Uykudan bir veya iki saat önce yemeği kesmeniz ve uyku sırasında mümkün olduğunca yan bir şekilde cenin pozisyonunda uyumanız da uykunuzu daha verimli hale getirecektir. 

UYKU - Dengeli Yaşamın #5 Formülü

 

2. Sabah Sporu

Çoğumuz sabahları bir iki dakika daha fazla uyuyabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat iş hayatlarımızda veya okul hayatlarımızda çok fazla stres var ve bunu bir şekilde azaltmalıyız. Bu stresimizi atmanın en kolay yollarından biri sabah sporudur. Sabahları yapacağınız koşu veya yürüyüş terlemenizi ve vücudunuzdaki negatif enerjiyi atmanızı sağlayarak sizi rahatlatacaktır.  Ardından alacağınız duş vücudunuzu yenileyecek ve daha pozitif olmanızı sağlayacaktır. 

121 eeebf1 - Dengeli Yaşamın #5 Formülü

 

3. Beslenmeye Dikkat

Hepimiz günlük hayatlarımızda çok yoğunuz ve bazen yemek yiyecek zaman bulamadığımız veya öğün atladığımız olabiliyor. Bunu bir şekilde dengeye sokmanız ve kahvaltıdan akşam yemeğine doğru gittikçe hafifleyen bir yemek düzenine sahip olmanızın sizi gün içinde aktif tutacağını unutmamalısınız. Çalışırken mümkün olduğunca şekerli yiyeceklerden uzak durmanız enerjinizi korumanızı sağlarken içeceğiniz su miktarının da vücut dengenizde çok büyük önemi vardır. Ayrıca yanlış diyetlerden kaçınmalı ve asla yemek yemeden günü geçirmemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

saglikli beslenme onerileri center top 700x400 - Dengeli Yaşamın #5 Formülü

 

4. Müziğin Sihri 

Müzik dinlemeyi sevmeyen insan sayısı çok azdır. Hepimiz duygusal durumumuza göre işte, yolda, yürüyüşte çeşitli şarkılar dinleriz. Fakat sabahları uyandığımızda en sevdiğiniz ve yoğunlukla enerjik müzikleri dinlemeniz sizin faydanıza olacaktır. Her zaman olduğu gibi, sabah saatlerinde de depresif şarkılardan uzak durun. Hala göz atmadıysanız Spotify listemize buradan göz atın.

muzik neden ruhun gidasidir 54 619x319 - Dengeli Yaşamın #5 Formülü

 

5. Kötü Alışkanlıklar

Sigara, alkol veya daha başka kötü alışkanlıkları olan çoğu insanın bahanesi kullandığı şeyin onun stresini azalttığıdır. Fakat bu tamamen onu sizin psikolojinize öyle yerleştirmenizden kaynaklanmaktadır. Kötü zamanlarınızda sizi rahatlatacak yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. Rahatlamak için kendinize zarar verdiğiniz her an vücut dengeniz bozuluyor ve bu bütün çalışma hayatınızı etkiliyor olacaktır. Alkol veya çeşitli şeylerden dolayı kendinizden geçmek ise tamamen sinir sisteminizin çökmesine ve dengenizin kaybolmasına sebep olacaktır; bu yüzden bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız. 

sigara bagimliligi - Dengeli Yaşamın #5 Formülü

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir