Dale Carnegie’den Dersler

En eski kişisel gelişim ustalarından biri olan Dale Carnegie’yi çoğunuz duymuşsunuzdur. Sosyal ilişkilerinizde nasıl daha verimli olabileceğinizi ve insanlarla nasıl daha iyi geçinebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu konuda kült olmuş kitaplara sahip Dale Carnegie’ye kulak vermelisiniz. “Dost kazanma ve insanları etkileme sanatı”, Dale Carnegie’nin üstünden onlarca yıl geçmesine rağmen hala popüler olan ustalık eseridir ve biz de bu kitabı mutlaka alıp okumanızı öneriyoruz. Bu makalede Dale Carnegie’nin insan ilişkileriyle ilgili verdiği birkaç önemli tavsiyeden bahsedeceğiz.

1- İnsanlara İsimleriyle Hitap Edin

starbucks name cup - Dale Carnegie’den Dersler

“Bir insanın dünyada duyabileceği en güzel ses, kendi isminin sesidir” diyor Dale Carnegie. Carnegie’ye göre insanlara isimleriyle hitap ederseniz bu size artı puan kazandırıyor ve o insanın sizi daha çabuk benimsemesini sağlıyor. Bu Carnegie’nin en bilindik ve kendisiyle özdeşleşmiş tavsiyelerinden bir tanesidir. Eğer çok yakınınız olsa ve dostane hitaplar kullansanız bile ara sıra insanlara kendi isimleriyle hitap etmenizde fayda var.

2- İnsanları Övün

business people thumbs up praise effort not ability - Dale Carnegie’den Dersler

Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır demişler. Herkesin bir kusuru ve kötü yanı vardır. Fakat insan ilişkilerinin değişmez kurallarından bir tanesi de, karşınızdaki insanı övmektir. Bunu yalakalık düzeyine çekmemeye özen gösterin. Sadece bir insanın övülecek bir yanını fark ederseniz, bunu ondan saklamayın ve onu övün. Sürekli onu eleştirenden çok, kendini ara sıra öven ve iyi yanlarını gören bir insanla kim birlikte olmak istemez?

3- Eleştirmeyin

1372405847828842856 - Dale Carnegie’den Dersler

“Beni anlayabilmen için, önce benim ayakkabılarımı giymeli ve benim geçtiğim yollardan geçmelisin” demiş şair. İnsanların kendi fikirleri vardır ve bunlar size uymayabilir, fakat bu sizin onları eleştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Her insanın yapısı, büyüdüğü ortam ve yaşadıkları farklıdır. Dolayısıyla her insan da zamanla farklı düşünce kalıpları geliştirir ve bu o insana en mantıklı şeymiş gibi gelir. Siz tartışarak veya kendinizce doğruyu gösterdiğinizi düşünerek o insanı değiştiremezsiniz. Onun haksız olduğunu ortaya koysanız bile bu o insanın içten içe size öfke duymasına sebep olacaktır. İnsanları farklılıklarıyla sevin ve bu farklılıkların size zararı dokunmadığı sürece bahsinin açılmamasına özen gösterin.

4- İyi Bir Dinleyici Olun

LISTEN WELL - Dale Carnegie’den Dersler

Bir insan sizden tavsiye istemediği sürece onun lafını keserek tavsiyeler sıralamayın. Eğer bir kişi size bir probleminden bahsediyorsa, o an onaylanmaya ve dinlenmeye ihtiyacı var demektir. Siz onu sorular sorarak ve ilgili bir şekilde dinlerseniz, karşınızdaki kişi içini döktükten ve haklı olduğunu hissettikten sonra rahatlayacak ve gevşeyecektir, bir süre sonra o insan hep sizinle beraber olmak isteyecektir. Herkesin kendini ispatlamaya çalıştığı ve her şeyi biliyormuş gibi davrandığı bir dünyada siz mütevazi olup karşınızdaki insanın dertlerine ve sorunlarına kulak verirseniz, bu size kesinlikle artı puan kazandıracaktır. İnsanlar bu şekilde sizin yanınızda daha rahat hissederler ve size sempati duyarlar. Karşınızdaki insan sizden öneri istemediği süre öneri vermemeye özen gösterin.

5- Balık Tutmaya Doğru Yem İle Gidin

04162368142289ee4769e1ff3c185fdb - Dale Carnegie’den Dersler

Karşınızdaki insanla muhabbet etmek zorunda değilsiniz, hatta her insanla ilgilenmek zorundasınız diye bir kaide yok. Fakat karşınızdaki insanı etkilemek istiyorsanız ve onunla dostane bir bağ kurmak istiyorsanız, onu iyi gözlemleyin ve ilgili olduğu konular üzerinden konuşmaya özen gösterin. Karşınızdaki insanın ilgi duyduğu şeyler üzerinden muhabbet ederseniz size daha yakın hissetmesine sebep olursunuz. Karşınızdakine karşı sağır olmayın ve bencil bir şekilde sürekli kendi problemlerinizden veya kendi hobilerinizden bahsetmeyin. Biraz da onu dinleyin ve ilgi alanlarına yönelik konuşun.

6- Tartışmamak En Büyük Tartışmayı Kazanmaktır

New Jersey Jersey City Couple arguing Image shot 2012 Exact date unknown. large trans NvBQzQNjv4Bqeo i u9APj8RuoebjoAHt0k9u7HhRJvuo ZLenGRumA - Dale Carnegie’den Dersler

Ellerinizi temiz tutun. Eğer direkt olarak kişiliğinize yapılan bir saldırı yoksa ya da olaydan bir çıkarınız yoksa bir insanla ya da insan grubuyla tartışmamaya özen gösterin. 3. maddede de bahsettiğimiz gibi bir insanın eğer haksız olduğunu ortaya çıkarsanız bile muhtemelen size şükran duymayacaktır ve içten içe size kızacaktır. Bu sebepten, ya tartışmayı kaybedersiniz, ya da karşınızdaki insanı kaybedersiniz dersek yanlış söylemiş olmayız. Hararetinize hakim olun ve konu sizi ilgilendirmiyorsa insanlarla tartışmamaya çalışın.

Dale Carnegie’nin Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı kitabına buradan ulaşabilirsiniz

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir