Daha Etkili Çalışmanız İçin 4 Yöntem

Aslanlar günde 20 saat uyur, eşekler 20 saat çalışırmış, hiç duydunuz mu? Çok çalışmak elbette önemlidir ve olmazsa olmazdır. Fakat etkili ve akıllıca çalışmakla birleştirilmez ise hiçbir işe yaramayacağı da gayet açıktır. Elinizde 20 günde yapabileceğiniz işi 10 günde yapabilmenizi sağlayan bir fırsat var ise, siz neden bunu kullanmayasınız? Vakit nakittir. Ve bu hayatta israf edilmesi gereken en son şeydir. Boşa kürek çekmektense, çok çalışıp çok az şey elde etmektense, bu yazıda sizlere önerdiğimiz 4 tekniği hayatınıza yerleştirin ve daha iyi sonuçların keyfini çıkarın.

1- Günün İlk Saatlerine En Önemli İşleri Koyun

1392683429 6 ways make getting up early work - Daha Etkili Çalışmanız İçin 4 Yöntem

İrade gücümüz sınırlı bir kaynaktır. Arabanın benzin deposunu düşünün. Sabah kalktığınızda arabayı sürmeye başlıyorsunuz ve akşam saatlerinde artık benzin deponuz yavaş yavaş boşalmaya başlıyor. Arabanız ne kadar kaliteli olursa olsun, o benzin deposunu yeniden doldurmadan bir metre daha gidemezsiniz. İrade gücümüz de böyledir. Sabah kalktığınızda onu belirli işlere kullanmaya başlarsınız, gün boyunca kullanırsınız ve bir süre sonra irade gücünüz tükenme seviyesine gelir. Kendinizi zorlayacak hiçbir şey yapamayacak hale gelirsiniz. İrade gücünüz ne kadar kuvvetli olursa olsun gün içerisinde yavaş yavaş tükenmeye doğru yol alacaktır, bunun önüne geçemezsiniz. O halde, günün ilk saatlerine, sizi en çok zorlayacak olan, irade gücünüze en çok ihtiyacınızın olduğu işleri koyun ve bunları yapın. Bu işleri sabahın ilk saatlerinde verimli bir şekilde yapmak, günün ilerleyen saatlerinde irade gücünüz eksilmiş bir şekilde yapmaya çalışmaktan çok daha etkili ve verimli sonuçlar verecektir.

2- Büyük Planlarınızı, Küçük Parçalara Ayırın

Shopping List - Daha Etkili Çalışmanız İçin 4 Yöntem

Günlük yapılacaklar listesi yapmamanızı öneriyoruz, fakat bu hiç plan yapmamanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Büyük bir planınız olsun ve bunu küçük parçalara bölün. Bu plan için 10 yıl içerisinde, 5 yıl içerisinde, 1 yıl içerisinde, 6 ay içerisinde, 1 ay içerisinde ve 1 hafta içerisinde neler yapmanız gerektiğini düşünün ve bunları yazıya dökün. Planlarını kağıda dökenlerin, planları olmayan insanlara göre %30 ila %40 daha fazla başarı sağladıkları görülmüş. Hedefleriniz hedef olarak kalmasın. Plansız bir hedef, yalnızca basit bir dilektir, bunu unutmayın.

3- Yorulduysanız, Ara Verin

19 faces everyone who is eternally exhausted will 2 28443 1415910697 18 dblbig - Daha Etkili Çalışmanız İçin 4 Yöntem

İrade gücünüzü hatırlayın. Sınırsız bir kaynak değildir. Tükenme noktasına geldiyse bir benzin istasyonunda durup, depoyu yeniden doldurmanız gerekir. Bu da sevdiğiniz işleri yapmak anlamına gelir. Hemen pes edecek kadar tembel olmayın, çok çalışın ve gerçekten sıkı çalıştığınızdan emin olun. Fakat bir raddeye gelir ve artık yaptığınız işten verim almamaya başladığınızı düşünürseniz, orada durun ve biraz mola verin. Çünkü o işi sürdürmeye devam etmeniz size faydadan çok zarar verecektir. Tam bir dikkat ve yüksek motivasyonla işi sürdüremiyorsanız o işi yanlış yapma ihtimaliniz de bir hayli yüksektir. Fakat tekrar söylüyoruz; yorulunca dinlenmeyi öğrenin, pes etmeyi değil! Ortada bir havlu varsa o havluyu terinizi silmek için kullanmalısınız, ringe atıp maçı terketmek için değil.

4- Öncelikler, Önce

p08CBO0315 - Daha Etkili Çalışmanız İçin 4 Yöntem

Öncelik listesi çıkarın ve neyin daha önemli olduğuna karar verin. Önemsiz işlere zaman ayırmayın. Eğer başkası yapabiliyorsa bunu ona verin ve o sizin yerinize yapsın, fakat önemsiz bir işse ve illaki sizin yapmanız gerekiyorsa, o halde bunun önemli işlerinize parazit yapmasını engelleyin. En önemli işleri önce yapın, bunları bitirmeden önemsiz işlerinize vakit ayırmayın. Bazen sadece bir işi kotarmanın verdiği haz için o işi yaparız. Bu sinsi bir düşmandır. Kolay bir işi yapıp bundan zevk alabilirsiniz, fakat daha zor ve daha önemli işler de bu sırada arkanızda bekler ve siz onları yapana kadar da orada dururlar. Bu kazanamayacağınız bir yarıştır. Ayrıca sizi geliştirecek şeyler de bu önemli işlerdir, pek zaman ayırmanıza gerek olmayan önemsiz işler değil, unutmayın. Siz önemli işlerinize öncelik verin, daha önemsiz olanlar kendi başının çaresine bakacaktır. Merak etmeyin.

Asla unutmayın ki bir derede kürek çekiyorsanız kullandığınız küreğin de önemi büyüktür. Eğer kötü bir kürek kullanıyorsanız ne kadar kürek çektiğinizin bir önemi yoktur, pek bir yol alamayacaksınız. Sırf çok çalışıyor olmanız size başarıyı getirecek diye bir kaide yok bunu da aklınızdan çıkarmayın. Eğer bu sıkı çalışma disiplinini akıllıca hamlelerinizle birleştirirseniz, işte o zaman başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır. Aklınızı kullanın.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için 4 yorum var;

  1. kafamdaki taşları yerine oturtmamda çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim 🙂

  2. Evet ana hatlarıyla çalışma disiplinini açıklıyor, teşekkür ederim

  3. En buyuk problemim olan uykunun tam ustune bastınız umarım bu bilgilerinizle aşabilirim bu problemi

  4. Basari okulunu takip ettigimden beri daha iyiyim teşekkür ederim 😊

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir