Çekingenim, Ne Yapmalıyım?

Genelde yazı yazmam için Instagram dm’leri benim için en iyi ilham kaynağı oluyor. İnsanların ortak sorunlarını görüyorum ve yazdığım yazılar da buna yönelik olunca en azından fayda sağlayacağından kesinlikle emin oluyorum. Genelde “çalışamıyorum” soruları geliyordu, bu yazıyla bu soruna çözüm sunmaya çalıştım. “Nereden başlayacağımı bilemiyorum” soruları geliyordu, burada da ona değindik. “Motivasyonumu koruyamıyorum” mesajları geliyordu, onun için de şöyle bir yazı hazırladık. “Mutsuzum umutsuzum”culara da bazı şeylerden kaçınmaları gerektiğini açıklayan şöyle bir yazı paylaşmıştık. Fakat bugüne kadar çekingenlikle ilgili hiçbir yazı yazmadık. Tamam, hata benim kabul ediyorum. Bu boşluğu bugün kapatıyoruz. Bana göre çekingenlikten kesinlikle kurtulmanızı sağlayacak 3 yöntemi bugün ele alacağım. Sorunlarınıza çözüm olması dileğiyle…

1- Pratik

practice makes perfect - Çekingenim, Ne Yapmalıyım?

Bir şeye yabancıysanız eğer onu yaparken korku hissetmeniz gayet normaldir. Her gün dışarda olan, sosyal bir yaşantısı bulunan ve geniş çevreli bir insanın çekingenlik problemiyle karşılaşması, sabahtan akşama kadar evde oturan ve iş-ev veya okul-ev döngüsünün içinden bir türlü çıkamayan bir insana kıyasla çok daha zordur. Çünkü beyinlerimiz bulunduğu ortama uyum sağlar, buna göre bilgi toplar ve bu bilgileri kullanmaya odaklı nöro-bağlantılar oluşturur. Çekingenliği yenebilmenizin bir numaralı kuralı pratiktir. Alışveriş yaptığınız bir yere girerken selam vermeniz ve çıkarken “hayırlı işler” demeniz bile beyninize “bak dostum, ben sosyal bir insanım ve bu saçma çekingenlik zırvasıyla daha fazla uğraşmak istemiyorum” mesajı verecektir. Bunu bir alışkanlık hâline getirmelisiniz. Rahat olun. Konuşmak istediğinizi konuşun. Bu konuya daha önce bu yazıda değinmiştim ve etkili bir iletişimde ilk yapmanız gereken şeyin eğlenebilmeniz olduğunu söylemiştim. istediğiniz insanla istediğiniz şeyi konuşun ve yapmanız gereken en son şeyin “acaba dediklerimi beğenecek mi, beni onaylayacak mı” diye düşünmek olduğunu bilin. Siz rahat olmazsanız karşı taraf da rahat olmayacak, bir kördüğümün içinde iki tarafı da boğup konuşmayı sonlandıracaksınızdır.

2- Sosyal Çevrenizi Genişletin

MOORE 110329 Shambhala Sch 1938 - Çekingenim, Ne Yapmalıyım?

Etrafınızda girebildiğiniz ve gerçekten bir anlamı olan bütün sosyal cemiyetlere katılın. Girişimciliği seviyorsanız gidin ve şehrinizde bulunan girişimcilik derneklerine/kulüplerine yazılın. Seminerlere, konferanslara gidin. Müzik seviyorsanız okulunuzda veya şehrinizde bulunan müzik topluluklarına katılın. Fitness yapıyorsanız spor salonunuzdaki insanlarla bağ kurmaya çalışın. Unutmayın, bu dünyada insanların çektiği en büyük ortak problemlerden birisi yalnızlık ve siz kendinizi yalnız hissediyorsanız bunun sadece siz olmadığınızı bilin. Çoğumuz yalnızız fakat korkularımızı yenip sosyal çevremizi genişletmek için ilk adımı atmaya çekiniyoruz. İşin yalakalık boyutunda olmamasına dikkat etmekle beraber, hoşunuza giden ve tanışmak istediğiniz birini görürseniz gidin yanına ve bir konu açın. Size cevap vermiyor ya da sizi tersliyorsa %99 ihtimalle çekingenlik ya da anksiyete sorunu yaşıyordur. Bu şekilde nadir insanla karşılaşırsınız fakat genellikle konuşmaya çalıştığınız insanlar onlarla aranızdaki perdeyi kaldırıp dostça yaklaştığınızı görünce yalnızlıklarına biraz da olsa ilaç bulduklarını düşünüp sizinle her türlü iletişim kurmak isteyeceklerdir. Belki hedefiniz sosyal çevrenizin geniş olması olmayabilir, ama iş hayatında bile çekingenliğiniz varsa bunu yenmek için sosyal çevrenizi genişletmeniz size kesinlikle fayda sağlayacaktır. “Fakat bunun için özgüven problemi yaşıyorum” diyorsanız buradaki yazıma göz atmalısınız.

3- Kendini Suçlamayı Bırak

1 culpa - Çekingenim, Ne Yapmalıyım?

Başarı yolunda sorumluluk almanın hayati önem taşıdığını düşünüyorum. Birçok insan hayatta pek az şeyin sorumluluğunu üstlenmemiz gerektiğini, her zaman mükemmel olanın biz olduğunu, mutluluğun kaynağının sorumluluk almamaktan geçtiğini savunurlar. Bana göre bu korkaklık. Hayatta gerçekten gelişmek, büyümek istiyorsanız başınıza gelen olumsuz olayları en ince ayrıntısına kadar irdeleyip, sizin sorumluluğunuzda olabilecek olguları çekip çıkarmanız ve bunlardan ders almanızdır. Elbette bu dünyadaki bütün kötülüklerin sorumlusu siz değilsiniz. Elbette başınıza elinizde olmayan sebeplerden kötü şeyler gelecektir. Fakat bunların ayrımını kesinlikle iyi yapmanız gerekiyor. Deprem olduysa bu sizin suçunuz değildir fakat deprem sigortası yaptırmadıysanız bu sizin suçunuzdur mesela.

Bunun gibi, kendinizi suçlamamanız gereken durumlarda da kendinizi suçlamayı kesin. Öncelikle kendiniz için kullandığınız kelimelere dikkat edin. Kendinize “ne aptal insanım”, “çok çekingenim”, “hayatım hatalarla dolu” gibi yakıştırmalar yaparsanız beyniniz bunlara inanmakta zorlanmayacaktır. 2. maddede belirttiğim gibi bazı insanlar gerçekten değişime ve gelişime kapalı olurlar. Siz gidip bir insanla konuşmaya ve karşılıklı bağ kurmaya çalışırsınız fakat o insan bunu reddediyor ve sizinle konuşmak istemiyorsa bu kesinlikle onun problemidir, sizin değil. Kaybedecek olan odur, siz değil. Kendi kendinize kurduğunuz cümle ve kelimeleri özenle seçin, kendinizi suçlamanız ya da suçlamamanız gerektiği yerleri bilin ve hayatınızda her zaman dengeyi yakalayın. Tüm bu maddelere özen gösterecek olursanız, birkaç hafta içinde çekingenlik konusunda çok iyi bir aşama kaydedeceğinize garanti veriyorum.

Hayatınızda karşılaştığınız tüm zorluklar karşısında dik olun, vazgeçmek yerine sorunlarınıza çözüm arayın çünkü bir çözüm mutlaka vardır her zaman.

Başarılarınız daim olsun.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir