Can Manay’dan Öğütler

Son zamanların en popüler üçlemesinden alıntı olan ve her bölümüyle damga vuran Fi dizisinin başrolü Can Manay’dan bahsedeceğiz. Dizide Ozan Güven’in hayat verdiği narsistik kişilik bozukluğu olan bir psikiyatrist olan Can Manay yüksek egosu ve garip davranışları kadar güç arzusu, elde etmek istediği şeyler uğruna her şeyini orta koyuşuyla da hafızalara kazınıyor. 

Bu yazımda sizler için kitaptan ve diziden hayat ve başarı konularında Can Manay’dan alıntılar yapacağım. Önceden yazdığım Fi dizisi hakkındaki yazımı okumadıysanız buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

-İnsanları hayatından hata yaptıkları için değil, umudun kalmadığı için çıkarırsın. 

-Korkumu yenmiyorum ki. Savaşmıyorum çünkü. O zaman kaybederim. Korku insanı ayakta tutar. Eğer korkmazsak, insan kendini bırakır. Kontrolünü kaybeder. 

Değişim cesaret ister! Ya korkularımız bize sahip olur ya da biz korkularımıza hükmederiz…

9k= - Can Manay'dan Öğütler

-Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek, dünyanın en büyük aptallığı.

Herkesin senin hakkında bir fikri var. Tanımları, sıfatları, sözcükleri… Nasıl birisin, ne istiyorsun, neleri seversin, hayallerin nerede başlıyor, nerede bitiyor… Sen; birinin aşkısın, annenin kızı, babanın oğlu, başarılı, ezik, yetenekli, sünepe, güzel, çalışkan, merhametli, acımasız, kıskanç ya da sinsi… Başkalarının senin hakkında söylediklerini kendi gerçeğin sanabilirsin. Başkalarının hayallerini kendi hayallerin sandığın gibi. Gerçekte ne olduğunu sadece bir şekilde anlarsın; seçim yapmak zorunda kaldığında. Ancak seçimlerin, sana ne olduğunu gösterir…

fi ni fragmani yayinlandi deniz can manay 9689260 8133 b - Can Manay'dan Öğütler-Herkes bilinmek ister… Bilinmek, görülmek, duyulmak, anlaşılmak… Her şeyi gören göz, kendini göremez. Kendini görmek için bir yansıma arar. Biri, bir şey karşımızda olmazsa, seslerimiz sonsuzlukta kaybolur gider. Hepimiz kim olduğumuzu, ne olduğumuzu anlamak için birini ararız. Eğer onu bulursanız bilin ki çok şanslısınız. Koluna yapışın ve sorun: Ben kimim?

-Kim bir uçurumun kenarında açan menekşeyi alkışlar. Kim çok güzel doğdu diye ayı takdir eder. Ne menekşenin ne de ayın onaylanmaya ihtiyacı vardır. Biz kırda açan çiçek, gökteki ay değiliz. Bizi mağaradan çıkaran, uzaya gönderen ‘işini en iyi yap’ motivasyonu olamaz. Davut heykelini resmettiren, okyanusları aştıran, atomu parçalatan güç bilinme isteğidir. Herkes gizli bir hazinedir. Herkes bilinmek ister. 

can manay - Can Manay'dan Öğütler-Doğruyu bilmek adına deneyimi feda etmek… Bilgi, korkak beyinlerde deneyimi öldüren bir zehir gibi yayılır, eğer sürekli bilgiye yönelik hareket etmeye önem verirsen asla özgürleşemezsin, özgürleşemezsen deneyimleyemezsin, deneyimlemezsen değişemezsin, değişemezsen asla senleşemezsin. Ama bilgi sürekli değişir ve ancak deneyim seni güncelleyebilir.

-Tanrı, çatlama cesareti gösteren her tohumda, gördüğünün ötesini hissetmek için acıyı göze alan her ruhta, deneme cesareti gösteren her düşüncede var olur. Korkusuzca ve doğallıkla kendini deneyimler. Çatlama cesareti gösteren tohumlar adına. 

s 5f44bd717fc71512a5fc5fc38a438f6f56095986 - Can Manay'dan Öğütler

-İlahi bir işarettir bu. Bir çağrı. Hayatın boyunca o anı hatırlarsın. O andan sonra hayatın eskisi gibi olmaz. Herkes keyfine bakarken biz nefesimiz kesilene, bitap düşene, bayılana kadar çalışırız. Uyumayız, yemeyiz, gezmeyiz, yaşamayız. Bedenimizi, ruhumuzu, hayatımızı tutkularımıza adarız. Biz verdikçe o ister. Bencildir, kavgacıdır, serttir. Kendinden başka hiçbir şey istemeyecek kadar da kıskançtır. Senden her şeyini ister. Emeğini, zamanını, enerjini. Sen de kanının son damlasına kadar şehvetle, istekle verirsin. Her şeyi yaparsın. Bu acayip bir tutku. Bu fena halde hastalık. 

Fi dizisi hakkında bilgi almak ve izlemek istiyorsanız buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir