Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Sık sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi de “atalet” problemi. Çalışmak istiyorsunuz ama çalışamıyorsunuz. Yapmanız gerekenlerin ve sorumluluklarınızın farkındasınız ama adım atamıyorsunuz. Yerinizden kalkacak mecaliniz yok. Bunlar çok genel karşılaşılan sorunlar. Ve hepsi de sizin eseriniz. Eğer çalışamıyorsanız, beyniniz sizi bunu yapmanız için engelliyor demektir; bunu da boşuna yapmaz çünkü beyninizi siz ve davranışlarınız şekillendirirsiniz. Peki nedir bu çalışamama sorununun altında yatan sebepler? Gerçekten zorlanmadan çalışabilmek, atalet problemi yaşamamak için ne yapmalısınız? Hiç sıkıntı ve monotonluk yaşamadan her Allah’ın günü saatlerce çalışan ve bundan mutluluk duyan insanların sırrı nedir? Bu yazımızda bu konuları irdeleyeceğiz.

1- Ne İstediğinizi Bilmiyorsunuz

Confused - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Başarmak istiyorum diyorsunuz, fakat gerçekten istiyor musunuz, yoksa laf olsun diye mi istiyorsunuz? Gerçekten istemek farklıdır. Fakat “olursa da olur, olmazsa da olur” tarzında istemek de farklıdır. Dışarıya çıkın ve insanlara sorun; şu an bir milyon dolar vermek isteseniz hiçbiri hayır demez. Buna istemek denir. Fakat aynı insanlara çalışma yöntemlerini, yapmaları gereken fedakarlıkları ve sıkı çalışma disiplinini anlatırsanız, başarı kanunlarını uygulayıp büyük çabalar sonucu bir milyon dolara sahip olacaklarını söylerseniz, aynı insanların büyük çoğunluğu “hayır” diyecektir ve sadece gerçekten isteyenler “evet” diyecektir. Bunun adı da istemektir. Ancak istemek ile, istemek farklıdır. Siz “başarılı olacağım” diyorsunuz, fakat bu yolda çekmeniz gereken zorlukları ve yapmanız gereken fedakarlıkları da kabul ediyor musunuz? Defalarca yere düşeceğinizi ve çoğunlukla elinizden tutup da sizi ayağa kaldıracak birinin olmayacağını, bu yüzden hiç yılmadan tek başına ayakta durabilecek güce sahip olmanız gerektiğinin farkında mısınız? Tüm bunları bilerek mi başarıyı istiyorsunuz, yoksa hiçbir fedakarlık yapmadan bir şeyler kazanmanın mı peşindesiniz? Önce bunu kendinize sorun. Gerçekten istiyor musunuz, fedakarlık yapmaya hazır mısınız kendinize sorun. Yalnızca istemek olsun diye istiyorsanız çalışamamanız gayet normal.

2- Gideceğiniz Yolu Bilmiyorsunuz

2016 03 11 1457738472 9325108 iStock 000033254086 Large thumb - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Bundan 10, belki 20 yıl sonra nerede olmak istediğinizi biliyorsunuz, fakat oraya ulaşabilmek için 1 yıl içerisinde neler yapmanız, nerelere gelmeniz gerektiğini hiç düşündünüz mü? Eğer uzun vadeli planlarınızı kısa parçalara bölüp kısa vadeli hedeflere dönüştürmezseniz, önünüzdeki büyük hedef çığ gibi büyür ve altından kalkamazsınız. Ne yapacağınızı bilemediğiniz için, hiçbir şey yapmamaya karar verirsiniz. Büyük planlarınızı küçük parçalara ayırın, parçaları birleştirip büyük hedefe o şekilde ulaşın. Bu şekilde hedefleri de tek tek devirdiğinizin ve güçlü olduğunuzun bilinciyle daha istekli çalışacaksınız.

3- Önünüze Geleni Yapın

Hard Work - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

O an yapmanız gereken ne varsa kalkın ve yapın. Beklemeyin. Ertelemeyin. Unutmayın ki ertelediğiniz zaman diliminde aklınızın bir köşesinde yapmanız gereken iş olacağı için, o zaman diliminden bir zevk de alamayacaksınız. Eninde sonunda yapmanız gereken bir iş ise hemen yapın ve daha sonra bunun rahatlığıyla kafanızı dinleyin. Bir süre sonra bir şeyleri ertelemek de istemeyeceksiniz zaten. Sürekli ertelerseniz, ertelediğiniz görevler üst üste yığılacaktır ve siz hiçbirini yapmak istemeyeceksinizdir. Bu da yüksek stres seviyeleri demek. Stres hormonu olan kortizol motivasyonla bire bir zıttır ve motivasyonunuzu öldürür, çalışmak istemezsiniz. Sizi stres altında bırakacak şeylerden uzak durun. Yapılması gereken işi o an yapmak stres değildir, onların birikmesi ve yapmanız gerektiğinin bilinciyle yaşamanız strestir.

4- Kendinizi Ödüllendirin

c700x420 - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Motivasyon hormonu olan “dopamin” kendinizi ödüllendirdiğiniz ve mutlu olduğunuz şeyleri yaptığınızda salgılanır ve yüksek seviyelere çıkar. Gün boyu çalışmanız gereken şeyleri çalışın, fakat ara verdiğinizde mutlu olacağınız şeyler yapın. Sevdiğiniz müzikleri dinleyin, dengeli beslenme programınızı bozmadan kendinize ufak abur cubur ödülleri verin, sevdiğiniz insanlarla takılın, sevdiğiniz bir diziyi izleyin. Ancak ve ancak, bunların hepsinin sıkı bir çalışma programıyla iç içe olmasına dikkat edin. Sıkı çalıştığınız için kendinizi ödüllendirin; canınız öyle istediği için değil. Gün boyu sıkı çalışmıyorsanız yukarıda saydığım ödüllerin hiçbirini de kendinize verme hakkınız yoktur. Ödül, hak edene verilir. Kendinize karşı acımasız olun. Bir süre sonra artık ödüllendirilmeniz için sıkı çalışmanız gerektiğini bilinçaltınıza kazımış olacaksınız. Zevkle çalışmanıza yardımcı olacak bir diğer taktik.

5- Bağımlılıklarınıza Son Verin

200301 omag habits 600x411 - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Listenin en önemli maddesi şüphesiz “bağımlılıklar”dır. Bağımlılıklarınız var ise bunlara son vermeden sıkı çalışma disiplinini kendinizden beklemeyin. Çünkü bağımlılıklarınız vasıtasıyla beyninizi sürekli ödül hormonu olan “dopamin”e boğarsanız, bir süre sonra beyniniz nasıl olsa kolay yoldan zevk ve haz sağladığını anlayacağı için sizi büyük işler kotarmaya motive etmez ve tembelleştirir. Bir düşünün; sigara içmek, pornografik içerikleri izlemek, abur cubur yemek; bunların hepsi beyninize dopamin hücumu yapılmasını sağlayan şeylerdir. Beyniniz zaten ödüllendirildiğinizi ve ekstra ödül için çaba harcanmaması gerektiğini düşünecektir. Büyük işler başarmanın verdiği haz yerine, basit bağımlılıklardan gelen haz da benzer dopamin seviyelerini ortaya çıkaracağı için beyniniz de büyük zahmetlere girme gerekliliği duymayacaktır. Bağımlılıklarınıza bir son verin ve yapay hazlar yerine gerçek başarılardan ödül almaya başlayın. Bir bağımlılığı terk etmenin ortalama süresi 2 ay ila 3 ay arası sürebilir; daha fazla ya da daha az da sürebilir fakat bu ortalama müddettir. Azimle bu yola çıkın ve beyninizin bağımlılıklarınızı etkisizleştirmesi için sabırla bekleyin.

6- Kendinize Rakipler Edinin

batman vs joker by arkhamnatic d9edoow - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

“Bir at eğer arkasında kendisini kovalayan ve kendisiyle yarışan başka bir at yoksa, asla tam potansiyeliyle koşmayacaktır.” Şimdi diyeceksiniz ki; biz at mıyız? Elbette değilsiniz. Fakat rakibimiz olduğunda daha sıkı ve motive çalıştığımız gerçeğini de kimse yadsıyamaz. Makyavelist bir yaklaşım olarak düşünebilirsiniz fakat bu gerçekleri değiştirmez. Hayatınız boyunca rakipleriniz olduğunda ne kadar sıkı ve motive çalıştığınızı düşünün, bir de rakipsiz durumdayken ne kadar istekli çalıştığınızı düşünün. Arada bariz fark vardır. Kendinizden daha iyi olanları kendinize rakip edinin; onları yenin ve daha sonra daha iyilerini kendinize rakip edinin. Hayat bir maraton değildir. Kimseyi yarış atı yapmaya da niyetimiz yok. Başarı yolunda sıkı çalışırken kendinizi mutlu edecek şeyler de yapmanız gerekiyor. Fakat bu yolda kendinize rakipler edinmek ve onlarla mücadele etmenin de kimseye bir zarar vereceğini düşünmüyoruz.

7- Alışkanlık Haline Getirin

Difference Between Good Habits and Good Manners 2 - Çalışamıyorum, Ne Yapmam Lazım?

Son olarak, defalarca söylediğimiz gibi iyi alışkanlıklar edinmek oldukça önemlidir ve bir alışkanlığın kazanılma süresi ortalama 66 gündür. Siz sıkı bir çalışma disiplini sağlarsanız ve bu disipline uzun günler bağlı kalırsanız, artık çalışmak için harcamanız gereken irade gücü azalacaktır. Daha kolay çalışmaya başlayacaksınızdır. Gözünüzü karartın ve hiç sektirmeden 66 gün boyunca sıkı çalışma disiplinine uyun. Kendinizi öyle ya da böyle zorlayın. Sadece 66 gün. IOS telefon kullanıyorsanız “last” adındaki uygulamayı indirebilir, android işlemcili telefonunuz varsa “day counter widget” adlı programı indirerek günlerinizi sayabilir ve ne kadar gelişim gösterdiğinizi görebilirsiniz. Ne yapmanız gerekiyorsa yapın ama 66 gün boyunca sıkı çalışma disiplinine mutlaka uyun.

Bu tekniklere önem vermeniz durumunda, biraz da azim ve sabır göstermeniz durumunda artık hayatınızda “çalışamamak” gibi bir problemin olmayacağını düşünüyoruz. Başarı tamamen azim, sabır, dirayet ve umut yoludur. Çaba göstermezseniz bir şeylerde başarılı olma ihtimaliniz maalesef ki yoktur. Eğer siz sıkı çalışan bir canavara dönüşmek istiyorsanız bir süre dişinizi sıkmalı, bazı şeylere ehemmiyet göstermelisiniz; bunu kabul edin. Biraz azimden sonra her şey daha kolay ve daha eğlenceli olacak. Hiçbir çaba karşılıksız ve ödülsüz kalmaz, bunu unutmayın.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için 7 yorum var;

  1. calişma konusunda benı ilk ve tek ikna eden yazı oldu teşekkürler

  2. Harika bir yazı. Sigarayı bırakıyorum ve bir mentor bularak nereden başlamam gerektiğini öğreniyorum. Bir öyle bir böyle olmuyor bu işler 🙂. Teşekkürler basarıokulu.org

  3. Süper👍 Başarılı yazıyı eyleme geçirebilme vakti..💪🏻 Teşekkürler.🌸🦋

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir