Biyoloji Netlerinizi Artıracak #5 Etken

Biyoloji, içinde bulunan bolca ezber ve terim ile çoğu öğrencinin problemi halinde. Bu yazımda sizlere tecrübelerim ve araştırmalarım sonucunda biyoloji netlerinizi artıracak beş yöntemden bahsedeceğim. 

 

1. Notlara Dikkat! 

Biyoloji ezber bir ders olduğundan dolayı çoğu öğrenci not alarak çalışır. Ama bazen bu notlar kısa, öğretici ipuçları yerine konu anlatımlı kitapların birebir kopyası haline gelir. Not alarak çalışmak güzel bir yöntemdir fakat aldığınız notların zamanınızı fazla harcamamasına ve de kısa ve öz ipuçları olmasına dikkat etmelisiniz. Çözdüğünüz testlerde yaptığınız yanlış soruları da not alıp belli aralıklarla bakmanız sizin için yararlı olacaktır. 

not 238x167 - Biyoloji Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

2. Pano Oluşturun

Biyoloji sorularında öğrencileri en çok zorlayan soru tarzlarından biri de şekilli, tablolu sorulardır. Bu yüzden örnek olarak; sistemler konusundaki damarlar, organ ve kemikleri özellikle kendiniz çizip bir tablo oluşturur ve göz önüne koyarsanız, bu sizin için çok yararlı olacaktır.mdf cerceve mantar pano - Biyoloji Netlerinizi Artıracak #5 Etken

3. Kaynak Çeşitliliği

Biyoloji dersinde konular derin ve fazla bilgi içerdiğinden sorulacak sorular çok fazladır. Bu yüzden bu derste kaynak ve yayınevi çeşitliliği sizin için çok daha iyi olacaktır. Mümkün olduğunca fazla soru görmeniz sınavlarda sizi daha rahat ettirecektir. 

headline - Biyoloji Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

 4. Nokta Atış

Biyoloji konularına çalışırken özellikle son senelerde en çok çıkan konulara bakmanız ve bu konulara daha fazla ağırlık vermeniz sizler için yararlı olacaktır. Son yıllarda en çok soru sistemler konusundan gelmektedir. Bu konuya vereceğiniz ağırlık size sınavda belli bir net sayısını garantileyecektir. 

hedefler - Biyoloji Netlerinizi Artıracak #5 Etken

 

5. Biyolojiye Öncelik

Sınav kitapçıklarında biyoloji en sonda olduğundan dolayı çoğu öğrenci biyolojiye en son bakar. Bazen diğer derslerde fazla zaman harcamaktan zamanın bitmesi bazen de sınavın sonu olduğu için yorgunluk hissedilmesinden dolayı net kaybı yaşanır. Eğer biyolojinize güveniyorsanız sona bırakmayıp sınavın ortalarında aradan çıkarmanız sizin için daha verimli olacaktır. 

anw408 - Biyoloji Netlerinizi Artıracak #5 Etken

Bundan önce yayınladığımız matematik netlerinizi artıracak beş faktörü okumadıysanız buraya, Türkçe netlerinizi artıracak beş faktörü okumadıysanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hayatınızdaki tüm sınavlarınızda başarılar. 

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir