Bir Kadın Deha: Marie Curie

Bilim dünyasının dahileri için internette kısa çaplı bir araştırma yapmak isteseniz Galileo, Einstein, Newton , Darwin, Stephen Hawking gibi isimlerle karşılaşırsınız. Bu listede adı geçen çok daha önemli biri var: Marie Curie.

Bilime çok büyük katkıları olan, çalışmalarıyla bir çığır açan Marie Curie, Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Radyoloji biliminin kurucusu sayılan fizikçi ve kimyacı Marie Curie, her iki dalda da Nobel Ödülü kazanmış olmasına rağmen, ikinci ödülünü aldığı 1911 yılında Fransız Bilim Akademisi’ne kabul edilmemişti. Yaşamını bilime adamasına rağmen, kadın olmanın zorluğunu hayatının son anlarına kadar yaşadı. Çalışmaları ciddiye alınmıyordu fakat Madam Curie hırslı ve zeki bir kadındı. Başarılarla dolu hayatında yaşadığı döneme kafa tutmuş, kenara çekilmeyi hiçbir zaman kabul etmemişti.

DPVYZiLX0AE2POY 265x300 - Bir Kadın Deha: Marie Curie

    Kadınların bilimdeki öncüsü Madam Curie’nin hayatını kısaca özetleyelim. Polonya’nın Varşova kentinde doğan Marie Curie (ailesi tarafından verilen ismi Maria Skłodowska), ablası Brenya ile birlikte öğretmen anne-babanın eğitimi ile yetişti. Gençlik yıllarında Varşova, Rus yönetimi altındaydı. Siyasi aktifliği, Varşova’dan ayrılmasını gerektirdi. İlk olarak Cracow’a giden Maria orada istediği bilimsel eğitimi alamayacağını gördü. Ailesinin parasal desteğinin az olması sebebiyle Paris Sorbonne’da tıp eğitimi alan ablası Brenya’ya eğitiminde yardım etmeye karar verdi. Ablası da karşılığında matematik ve fizik eğitimi alması için yardım edecekti. 1891 yılında Paris’e ablasının yanına gitti. Küçük bir tavan arasında kötü koşullarda yaşayarak eğitimini sürdürdü. İki yılda sınıfının birincisi olarak fizik derecesi aldı. 1894 yılında ikinci derecesi olan matematiği de bitirdi. Bir sonraki hedefi ise öğretmenlik diploması alıp Varşova’ya dönmekti. 1894 yılında, kardeşi Jacques ile piezoelektriği keşfeden Pierre Curie ile tanıştı. 35 yaşındaki Pierre Curie, Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarının başkanıydı. Maria ve Pierre, ortak bilimsel ilgilerinin de katkısıyla Temmuz 1895’te evlendiler. Bu tarihten itibaren Maria Skłodowska yerine Marie Curie adını aldı. 1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra 1897’de, daha önce Henri Becquerel’in duyurduğu, uranyum tuzlarının yaydığı, sonraları “radyoaktivite” olarak adlandırılacak ışın üzerine detaylı araştırmalara başladı. 1898 başlarında çalışmalarına hız veren Marie toryumun da bu ışınları yaydığını farketti ve eşi Pierre Curie desteğiyle çalışmalarını dünyaya duyurdu.

 d5988376 8f90 4d58 8cf8 80d137edb232.file  300x165 - Bir Kadın Deha: Marie Curie

    Madam Curie, 1903 yılında doktorasını vererek Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu. 9 Nisan 1906’da Pierre Curie bir at arabasının çarpması sonucu öldü. İki çocuğu ile dul kalan Marie, kocasının Sorbonne’daki öğretmenlik görevini sürdürdü ve 1908’de Sorbonne’daki ilk kadın profesör oldu. Bu başarılarının yanı sıra kişisel saldırılara maruz kaldı. İlk olarak tümü erkeklerden oluşan Fransız Bilim Akademisi bir oyla üyeliğini reddetti. Yaşadığı sorunlarla güçlü şekilde baş eden Madam Curie çalışmalarına devam etti. 1914 yılında Paris Üniversitesi’nde Radyum Enstitüsü kuruldu ve Marie Curie ilk müdür olarak atandı. Hayatı boyunca radyumun tıptaki önemine dikkat çekti. I. Dünya Savaşı sırasında kızı Irene ile birlikte, genç kadınlara x ışını teknolojisini öğreterek kadınların bilimle tanışmasını sağladı. Ayrıca fizik tedavi uzmanlarına savaş ortamında radyoloji ekipmanını kadınlara nasıl kullanacaklarını gösterdi. Bu esnada yüksek dozda radyokaktif ışına maruz kaldılar. 1920’li yıllarda bilime katkısını sürdürdü. Varşova’daki Radyum Enstitüsü’nün kurulmasında önemli rol oynadı. Başkan Herber Hoover’ın kendisine verdiği 50.000 dolar ödülle Varşova’da yeni kurulan laboratuvara radyum aldı.

    s cbb61cc8caaf48160aed0ae71235adfebf3ed300 300x195 - Bir Kadın Deha: Marie Curie

1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona “bilim için ölen kadın” denildi. Radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine “curie” denilmektedir. Yaşamı boyunca güçlü ve bilime aşık olan Marie Curie, yaşadığı zorluklara rağmen ayakta kalmış, kadınların bilimdeki öncüsü olmuştur. Zorlukları ve sıkıntıları bahane etmeden, hayallerine giden yolda güçlü bir şekilde ayakta kalmış, tüm kadınlar için ışık olmuştur.

Dünyanın bilime, bilimin de “Kadın”a ihtiyacı vardır.

karolina gruszka marie curie the courage of knowledge courtesy of tiff cropped promo 233x300 - Bir Kadın Deha: Marie Curie

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir