Belki Başaramayacaksın, Ama Belki De…

Belki de hayatının en büyük yolculuğuna çıkacaksın. Bilemezsin.

Belki başaramayacaksın. Bu ihtimal var. Kör değiliz. Pollyanna hiç değiliz. Yolun sonunu göremeyebilirsin. Elinde olmayan sebeplerden, çabaların, mücadelen yarım kalabilir. Ne kadar doğru yapsan da, ne kadar ilerlesen de, şansın ne kadar yaver gitse de, hayat bir anda her şeyi elinden alabilir.

Bu ihtimal yok mu? Elbette var, görebiliyoruz.

Ama belki de…

Ölümsüz olacaksın.

Öleceksin fakat adın yaşayacak. Mirasın yaşayacak. Efsane olacaksın.

Ölümle yaşam arasında köprü kurabilen insan, öldükten sonra bile ismi yaşayan insan, ölümsüz insandır. İşte o insan büyük insandır. Belki de ölümsüz olacaksın. Bunu bilemezsin.

Tek bir seçeneğin var. Denemek. Kullanmadığın her atışı ıskalamış sayılırsın. Zaten koca bir ıskasın. Elindeki kurşunu neden sıkmıyorsun? Tek şansını neden değerlendirmiyorsun?

Gemi limanda güvendedir. Ancak gemiler bunun için yapılmamışlardır. Geminin görevleri maceralara atılmak, okyanusları aşmak, keşifler yapmaktır. Okyanusun ortasında batma ihtimali, geminin kaderine demir atmasına sebep olur mu? Durgun denizler, güçlü denizciler yaratmaz bilesin.

Al halatları rıhtımdan. Çık yola. Bakma arkana. Hayatın sadece senin ellerinde. İki dudağının arasından çıkacak bir tek kelime yeter senin yüreğine. “Yapabilirim”. Başka bir şeye ihtiyacın yok.

Belki de…

Belki de daha önce denemediğin için pişman olacaksın. Belki de “keşke daha önce yapsaymışım” diyeceksin. Fakat bunun acısı, hiç denemeyip de pişmanlıklar ile ölmekle kıyaslanabilir mi? Hiçbir zaman geç değildir diyor alimler. Bunun için diyorlar işte. Geç kaldığın tek zaman, son nefesini verdiğin zamandır. Onun dışında ne beni, ne de seni geldiğin yer bağlar. Seni bağlayan tek şey gideceğin yerdir. Yolculuğa başlamak içinse hiçbir zaman geç değildir.

Belki başaramayacaksın biliyoruz. Peki bu hiç denememeye değer mi?

Kadim kahramanlara bak. Sonunu düşünmüşler mi? Ya savaşın ortasında ölürsem diye düşünmüşler mi? Denemekten korkmuşlar mı? Korkunun barındığı vicdanda efsanenin esamesi okunmaz. Sonunu düşünen, kahraman olamaz.

Zaten denemezsen bir istatistik olarak öleceksin. Küçük bir istatistik.

Peki kaybedecek neyin var da hala kararsızsın? Gerçekten, kaybedecek neyin var? Hangisi seni denemekten alıkoyuyor? Hepsi birer illüzyon. Hepsi. Bütün korkularını sen yaratıyorsun farkında değilsin.

Belki başaramayacaksın dostum. Ama belki de… Hayallerine kavuşacaksın. Olman gereken kişi olacaksın. Olmak için doğduğun kişi olacaksın. Hayat amacını gerçekleştireceksin. Efsane olacaksın.

Denemeden bilemezsin.

Al halatları rıhtımdan. Aç yelkenlerini özgürlüğün serin rüzgârına.

Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsin

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir