Başarıya Giden Yolda Kulağa Küpe #10 Kural

Sizler için bu makalemde “Kurallar Kitabı” adlı kitaptan başarıya ve hedeflerinize giden yolda kulağınıza küpe olması gereken on kuralı derledim. Okuduklarınızı hayatınıza yansıtabildiğiniz sürece başarılı olacağınızı asla unutmayın. 

 

1. Dün tarihe karıştı. Artık ne geri getirebilirsin ne de geriye gidebilirsin. Yarın henüz gelmedi. Ne görebilirsin ne de değiştirebilirsin. Ne varsa bugünde var. Ne yoksa bugünde yok. Ne olacaksa bugünde olacak ve ne olmayacaksa bugünde olmayacak. Dün vardın, bitti. Yarın var mısın, bilinmez. Ama bugün varsın, işte buradasın! O zaman yaşa! Bugünü, bugün olduğu için yaşa!

2. Hayatta yaptığın seçimler seni yanıltırsa, ne kendini ne de başkasını suçla. Yaptıklarına bahane aramak yerine “Evet, ben istedim olmadı.” diyerek kabullenmeyi öğren. Yaptığın yanlışlar gelecekteki doğrularının anahtarı olacak. Bunu aklından çıkarma!

5 - Başarıya Giden Yolda Kulağa Küpe #10 Kural

3. Yaşam dinamik bir süreçtir. Doğa kendini sürekli yeniler. İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Teknoloji gelişir, bilim ilerler. Eğer bu süreçte kendini ileri taşırsan sistemi kendine köle edersin. Yok, eğer taş gibi yerinde sayarsan bu sisteme köle olursun. Sakın durma!

4. Yaşadıklarından ders çıkarmak sermaye, başkalarının yaşadıklarından ders çıkarmak ise kârdır. Kaybetmeden kazanmak varken, kaybederek kazanmak ahmaklıktır. Elbette kaybederek kazanmamız gereken zamanlar olacak, fakat bunu insanların tecrübelerinden faydalanarak minimuma indirgeyebilme seçeneği varken, her uçurumdan bizzat atlamanın alemi yok. Ahmak olma!

hatalardan ders 2 - Başarıya Giden Yolda Kulağa Küpe #10 Kural

5. Ektiğin kadar biçecek, çalıştığın kadar kazanacak ve yorulduğun kadar kaybedeceksin. Gittiğin kadar gelecek, gördüğün kadar bilecek ve duyduğun kadar işiteceksin. Tencereyi karıştırmadan çorba olmasını bekleme! İçine ne koyduysan, piştikten sonra onu içeceksin. 

6. Ömrünün bazı zamanlarında yol ayrımlarına gelirsin. Karar vermenin zor olduğu ve herkesin kararına ortak olmaya çalıştığı zamanlar olur. İnsanlar durmadan bir şeyler söylerler. Herkes kendi istediğini yaptırmaya çalışır. Sana söylenenleri kulak ardı etme! Konuşulanları dinle, fikirleri tart. Ancak sakın ama sakın gireceğin yola birilerinin zoruyla girme! Son kararı veren her zaman sen ol!

Paranoid kis%CC%A7ilik bozuklug%CC%86u UzmanTedavi.NET  - Başarıya Giden Yolda Kulağa Küpe #10 Kural

7. Çakallar diyarında nam salacağına, kurtlar sofrasında aç kal! Bazen öyle şeyler kaybedersin ki kazandıklarından bin kat değerli olur. Unutma!

8. Sahip oldukların senin ne kadar güçlü olduğunu göstermez! Güç kavramı, hayallerinin neresinde olup olmadığın ile alakalıdır. Hayallerinin yanı başında olmaya çalış!

maxresdefault - Başarıya Giden Yolda Kulağa Küpe #10 Kural

9. İnanmak yaşamaktır. İnancını kaybeden, hayatını kaybeder. Hayatını kaybeden bir daha inanamaz. Bir daha inanamayan, ölene kadar ölür biraz biraz. İnançlı ol! İnanmak için sebeplerin eksik olmasın. 

10. Korkularından kaçma! Kaçtıkça kovalanırsın. Ve saklanma acılarından. Çünkü elbet bir gün yakalanırsın. 

10 Steps for Overcoming the Fear of Making a Change - Başarıya Giden Yolda Kulağa Küpe #10 Kural

 

Serinin ikinci yazısına gitmek için buraya tıklayın.

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir