Başarının 3 Düşmanı

Hepimiz hayallerimize ulaşmak istiyoruz. Bunu kim inkar edebilir? Fakat bunun o kadar kolay olmadığını da hepimiz biliyoruz. Fiziksel efor haricinde, sağlam da bir zihinsel efor gerektiren bu yolda karşımıza ummadığımız şeyler çıkabiliyor. Başarı olağanüstü bir durumdur. Olağan yollardan geçerek başarıya ulaşmayı bekleyemeyiz.

Bu yolda karşımıza çıkan engellerden ziyade, bizi daha çok engelleyen, yolumuzdan alıkoyan şey, düşünce tarzımızın ta kendisidir. Eğer başarı hakkındaki düşünce kalıplarımız bize zarar veriyorsa, bu yolda önümüze çıkan engellerin pek önemi yoktur. Çünkü en etkili ve en büyük zararı düşünce şeklimizle kendimiz meydana getiriyoruzdur.

Bu yazıda en tehlikeli 3 düşmandan bahsedeceğiz.

1- Çocukça Sabırsızlık

enhanced 4970 1425626398 14 - Başarının 3 Düşmanı

Malesef çoğumuzda olan bir şey. Sabırsızlık iyidir. Fakat eylemle birleşirse iyidir. Eğer sabırsızsanız ve bunu eyleme döküyorsanız, elde etmek istediğiniz şeyleri bir an evvel elde edebilmek için varınızla yoğunuzla çalışıyorsanız, bu gerçekten iyi bir şeydir. Fakat hiç çalışmayıp, ya da çok az çalışıp, çok büyük şeyler bekliyorsanız, bu biraz hayal dünyasında yaşamak gibidir. Kötü bir çalışma etiğine sahipseniz ve elde etmek istediğiniz şeyler çok büyükse eğer, ve bu elde etmek istediğiniz şeyler bir an önce olsun istiyorsanız, buna “çocukça sabırsızlık” sendromu denir. Bir çocuk her şeyi ister. Bir oyuncak dükkanına götürün ve ne kadar çok şey istediğini görün. Fakat siz ona “hayır, şu an alamam” derseniz ağlamaya başlar. Hayat ile bu sabırsız ve tembel kişilerin arasındaki bağ da böyledir. Bu tembel insanlar bir şeyler isterler hayattan. Hayat “hayır, şu an olmaz, daha çok çalışmalısın” diyince de ağlamaya başlarlar. Sonra istedikleri şeyden tamamen vazgeçerler. Bu anlamsızdır. Hepimiz yetişkin insanlarız ve neyin ne olduğunun farkındayız. Büyük şeylerin bir anda elde edilemeyeceğini de biliyoruz. Roma bir günde kurulmadı. İstanbul bir günde fethedilmedi. Hayallerinize çabucak kavuşmayı neden bekliyorsunuz? Çok çalışmalısınız. Çok engel aşmalısınız ve hayallerinizi hak ettiğinizi ondan sonra düşünmelisiniz. Çocukça sabırsızlık sendromuna kapılmayın. Sabretmeyi ve sıkı çalışmayı öğrenin.

2- Olumsuz İnsanları Dinlemek

How to Deal with Negative People Manage Energy Sucking Friends Photo4 - Başarının 3 Düşmanı

Eğer bir kişi size herhangi bir işin “yapılamayacağını” söylüyorsa, bu, o işin yapılamayacağını göstermez; o işin o kişi tarafından yapılamayacağını gösterir. Herkes farklıdır. Herkesin inanç yapısı da farklıdır. Kimse sizin ayakkabılarınızı giyemez, sizin geçtiğiniz yollardan o ayakkabılarla geçemez. Eğer siz bir şeyi yürekten istiyorsanız ve yürekten inanıyorsanız, o şeyin gerçekleşme ihtimali sadece bununla orantılıdır. Siz inanmadıktan sonra, bütün dünya buna inansa dahi hiçbir şey ifade etmez. Fakat sadece siz inansanız, bütün dünya karşınızda dursa, o şeyi gerçekleştirmeniz için hiçbir engel yoktur ortada. Yüreğinizle inanıyorsanız başarabilirsiniz. Bir başkasının buna “imkansız” demesi, onda sizdeki yürekten olmadığından kaynaklanır. Fatih Sultan Mehmet’e de yapamazsın demişlerdi. Henry Ford’a da. Uçağın mucitleri Wright kardeşlere de yapamazsın demişlerdi. Hiçbiri dinlemediler ve insanlık tarihini değiştirdiler. Çünkü yapabileceklerini bir tek kendileri biliyorlardı. Bu da onlara yetiyordu.

3- Tembellik

a man sitting on the sofa - Başarının 3 Düşmanı

Tembel hiç kimsenin efsane olduğunu duydunuz mu? Duymadınız, çünkü bu imkansızdır. Dünyanın en yetenekli insanı olsanız dahi bunu sıkı çalışma ve disiplinle birleştirmezseniz bu hayatta hiçbir yere varamazsınız. Tembellik başarının en büyük düşmanıdır. Hayalleriniz için her gün yeni bir şeyler yapmıyorsanız, her gün hayalleriniz için sıkı çalışmıyorsanız, konfor bölgenizi terkedip farklı şeyler denemiyorsanız kesinlikle başarılı olmayı beklemeyin. Herkesin yaptığı şeyleri yaparsanız, herkesin aldığı sonuçları alırsınız. Farklı olmak istiyorsanız da farklı şeyler yapmalısınız. Denklem basit. Dışarıdaki insanlarla aynı çalışma etiğine sahipseniz, dışarıdaki başarısız milyonlarcasından biri olursunuz. Eğer düşük çalışma performansıyla bir yerlere geliniyor olsaydı, bugün dünyadaki insanların %90ı yoksul olmazdı. Farklı şeyler denemekten korkmayın. Diğer insanlarla aynı şeyleri yapıyor olmaktan korkun. Çünkü bu, standart sonuçlar almanın tek yoludur. Çizgiden çıkın ve diğer insanlardan ayrılın. Her zaman çok çalışın.

Bu 3 düşmandan uzak durduğunuz sürece öyle ya da böyle, er ya da geç başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır. Başarının şüphesiz en büyük 3 düşmanı bunlardır. Siz de hayallerinize kavuşabilirsiniz. Kayda değer başarılar yakalamış, hayallerini yaşamış birçok insanla aynı kadere sahip olabilirsiniz. Onlar bu 3 düşmanla savaştılar ve kazandılar. Siz neden yapamayasınız?

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir