Başarımıza Engel Olan 5 Düşünce

Beni hüzne boğan engeller var. Başaracağıma inanıyorum ama başarmam için ihtiyacım olanlara sahip değilim.

Başarmanın sırları verilse de bize, düşüncelerimiz değişmediği sürece başarıya ulaşamayız. Farklı olduğumuzu öğretmeliyiz kendimize! Masada hareketsiz duran bir cisim olmaktan yoruldum artık, benim o vazonun içindeki çiçek olmam lazım. Kendimdeki o ayrıcalığı fark etmem ve farklı olmam lazım.

Farklı olalım, olalım da nasıl bir farklılık bu diyecek olursak… Bunun yegane yolu var; çok çalışmak ve durmamak gerek.

Farklı olmak için cesur ol!

1 – Doğru İmkanları Bulamıyorum

WhatsApp Image 2017 12 02 at 21.26.37 300x168 - Başarımıza Engel Olan 5 Düşünce

Doğrudan kastımız ne? Hangi doğru?

Elimizdeki imkanların değerini bilmemekten ve bu imkanların yetersiz kaldığından şikayetçiyiz. Kendin için açtığın kapıyı, kendi yüzüne kapatan kişilerden olma! Düşünce yapını iyi besle. İmkan sensin, imkansızlık sen değilsin. Şu anda yapmak istediğin bir işin, doğru imkanlar doğrultusunda yapılamayacağına inanıyorsan ve hareketsiz bir durumdaysan, kalk! İmkansızlık senin kendi kafanda yarattığın bir hayal ürününden başka bir şey değildir. En önemlisi bu yolda içinizdeki cesaretle tanışmaktır. Doğru imkan senin kendine inandığın gündür. Şimdi imkansız denen düşünceyi yenmeye başlamalıyız ve cesur olmalıyız.

2 – Birileri Beni Sürekli Engelliyor

kylo ren 1440x900 star wars the force awakens 4k 8k 5175 300x188 - Başarımıza Engel Olan 5 Düşünce

Ülke savaşlarından, kanser savaşlarına kadar… İnsanın önüne çıkan engellere bak, bir tarafta toprak, bir tarafta can. Engellere bak; bir tarafta kurşun, bir tarafta hastalık. Ne için savaştı bu insanlar? Bu insanlar kimleri yaşattı? Biz insanlar olarak bunun farkında mıyız? Farkında olmadığımız için, birileri beni sürekli engelliyor demekten vazgeçmiyoruz. Gerçeğe bakın, içinizdeki gerçekliğe inanın. Engeli biz kendimiz yaratıyoruz. Savaşmak için çıkmış olsaydık bu yola, başarmak için ne kadar yolumuz kalmıştı? Düzenli olarak kendime bunu sorarım.

Kimin ne dediği önemli değil, senin kendin için dediğin önemlidir her zaman. Birileri senin fikrine veya kariyerine çamur atamaz. Bu senin yolun ve onlar senin başarıya giderken yoluna çıkan taşlar.

Şimdi önündeki o taşa iyi bak ve takılma ona! Onu al bir kenara koy, başarını anlatacağın günler için durma!

3 – Yeterli Zamanım Yok

ws Time  watches 1920x1200 300x188 - Başarımıza Engel Olan 5 Düşünce

Bahane! Kaçınılmaz bir çıkış kapısı. Zamanımız elbette var, önemli olan var olanı doğru değerlendirebilmek. Kısa bir örnekle devam edelim; önümüzde bir masa var ve aklımıza gelen her çeşit yemekten bir tabak koyuyoruz. Bu karmaşıklıktan sıyrılıp, asıl bize yetecek olan iki tabak yemeği o masada bulmak zordur. Zaman da böyledir, her saat dilimine doğru amaçlar koymak gerekir.

Hayatlarımız bir süreden sonra “ciddiyet”in farkına varmalı. Bir işin patronu olup 24 insanı yönetmek gibidir zaman. Her gün sıfırdan başlayan 24 saatiniz var!

24 saat sizi değil, siz 24 saati kontrol edin!

4 – Eğer Buna Değeceğini Bilsem Yaparım

the world is a business 300x169 - Başarımıza Engel Olan 5 Düşünce

Çoğumuz şunu demekten kaçınmayız: “Çok para kazanacak olsam bu işe kesinlikle girerim.”

Başarılı girişimcilerin hayatlarına baktığımızda, hepsinin ortak özelliği parayı ilk öncelik olarak belirlemekten ziyade çok çalışmaktır. Başarıyı elde etmek istiyorsak bu tür bahanelerden uzak durarak, sabırla çalışmaya özen göstermeliyiz.

Sonuç elde etmek için her türlü zamana ihtiyaç vardır, sabırla çalışmayı öğrenmemiz gerek. Bir şeyler size başarıyı getirecekse de, bunun bir gecede gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Hayalleriniz için çalışmak her zaman akıttığınız kan, ter ve gözyaşına değer, istisnasız. Sadece çalışın.

5 – Bende Özel Bir Şey Yok

jar 300x200 - Başarımıza Engel Olan 5 Düşünce

Başarılı isimlerin hikayesine bakarak kıyaslama yapmak ve bizde o yeteneklerin olmadığını düşünmek yanlıştır.

Başarı, kazanıldıktan sonra görüldüğü kadar kolay ve yeteneğe bağlı bir şey değildir.

Diğer insanlarda olan yetenekler bizde olmayabilir. Herkesin kendine göre yatkın olduğu ayrı konular vardır. Yetenek sonradan kazanılan bir şeydir. İnsan başarısızlıkları sayesinde gelişir ve yetenek kazanır. Bu gerçekler günümüzde mevcut ve daha çok göreceğiz.

Bu 5 maddeye dayanarak çoğu insan bahanelerin arkasına sığınıyor ve tembelliği hayallerine tercih ediyor.

Sizin onlardan biri olmamanız dileğiyle.

KategoriEtiketler

Bu yazı için bir yorum var;

  1. Hedefime odaklanması yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.İyiki varsınız))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir