Başarılı İnsanları Öne Çıkaran 4 Özellik

Başarılı insanları başarısızlardan ayıran farkları merak eder dururuz. Şans faktörü oldukça kuvvetlidir fakat bütün her şeyi şansa bağlamak da biraz tembelliğe kaçmak olacaktır. Açıkça görülüyor ki başarılı insanlar, başarısız olanlardan bazı şeyleri farklı yapıyorlar. Onları başarısız insanlardan ayıran 4 temel özellik nedir, birlikte bunları inceleyeceğiz.

1- Başarılı İnsanlar Hırslıdırlar

35524 image - Başarılı İnsanları Öne Çıkaran 4 Özellik

Artık doğuştan gelen bir şey midir bilinmez ama, ben daha hırslı olmayan, inatçı olmayan tek bir başarılı insan bile görmedim. Başarılı insanların istedikleri şeyler vardır, neden istedikleri bilinmez, geçmişleri bilinmez ama istedikleri şeyi almak için büyük bir hırsla çalışırlar. Tembel insanlar hırsı kötülük olarak tanıtmaya çalışsalar da, başarılı insanlar o hırsı kendi faydaları için kullanırlar ve akıl almaz işler çıkarırlar. Bir tarafın çenesi çalışır. Diğer tarafın ayakları.

2- Başarılı İnsanlar Öğrenmeye Açıktırlar

20160523135439 man reading book - Başarılı İnsanları Öne Çıkaran 4 Özellik

Günümüz insanının en büyük problemi eğitim denen şeyi okul sıralarından ibaret görmesidir. Evet okulda eğitim alırız ama bunların hiçbiri hayat konusunda işimize yaramaz. Mesleğimizle ilgili şeyler öğreniriz, ki bunlardan ne kadarını mesleğimizde kullanırız o da tartışılır; fakat okulda bize para nasıl harcanır, zengin olmak için neler yapılır, mutlu olmanın formülü nedir hiçbiri anlatılmaz. Yoksul insanların büyük televizyonları, zengin insanların büyük kütüphaneleri vardır. Başarılı insanlar asla öğrenmekten vazgeçmezler. “Aç kal, budala kal” demiş Steve Jobs.

3- Başarılı İnsanlar Sorumludurlar

Be Responsible Step 26 Version 2 - Başarılı İnsanları Öne Çıkaran 4 Özellik

Başarılı insanlar işlerine gelen şeyleri üstlenip, işlerine gelmeyen meseleleri kaderin üzerine atmazlar. Başarılı insanlar değiştirebilecekleri her şeyi kendi sorumluluklarında görürler. Eğer başlarına gelen bir şey konusunda ufacık da olsa kendi sorumlulukları ve payları varsa bunu inkar etmezler. Değiştirebilecekleri şeyleri nasıl değiştirebileceklerini düşünerek kendilerini geliştirirler, değiştiremeyecekleri şeyler konusunda da hayıflanarak gereksiz stres yaratmazlar. Başarılı insanlar dünyaya gözlerini kulaklarını kapatmazlar. Hayatlarıyla ilgili verdikleri kararlarda iplerin kendi ellerinde olduğunu bilirler. Bir hata yaparlarsa bunu kabul eder, bir daha aynısını yapmamak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini düşünürler.

4- Başarılı İnsanlar Cesurdurlar

Key Ingredients of Courageous Leaders 1068x601 - Başarılı İnsanları Öne Çıkaran 4 Özellik

Maalesef tarih korkak insanları yazmıyor. Başarılı insanlar öyle ya da böyle hayatlarının bir bölümünde cesurca kararlar almışlar ve kendilerine güvenerek riskli yolu seçmişlerdir. Sürüden ayrılmak bir risktir. Sürüyle aynı olmamak içinse sürüden ayrılmak zorundasınızdır. Başarılı insanlar cesurdur. Risk alsalar ve başarısız olsalar bile, bu başarısızlıktan çok şey öğrenip yeniden deneyebileceklerini bildikleri için, kendilerine güvenirler. Başarılı insanlar asla kaybetmezler. Ya kazanırlar, ya da öğrenirler. Korkak bir insanın başarıya ulaşma şansı yoktur. Korku başarının fıtratına tamamen terstir.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir