Başarılı Bir Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Hayatta bazı seçimler yaparız. Bu seçimler bizim kim olduğumuzu ve çoğu zaman da geleceğimizi belirler. Bazılarımız çeşitli yerlerde, kurumlarda çalışıp yükselmeyi planlarken bazılarımız kendi hayallerini inşa etmeyi, iyi bir girişimci olmayı hedefler. Hayallerimizi yani soyut olan düşüncelerimizi somutlaştırmak girişimciliğin temelini oluşturur. Bir fikir, ufak bir ilham veya bir tavsiye zamanı geldiğinde milyonlarca insana ilham kaynağı olacak bir proje haline gelebilir. Fikriniz ve vizyonunuz milyonlarca insana örnek olabilir. Fakat girişimcilik ne kadar insanı heyecanlandıran bir düşünce olsa da dağın zirvesini görmek maalesef kolay bir iş değil. Bolca çaba ve bazı gereklilikler olmadan başarılı bir girişimci olmak zor. Zaten kolay olsaydı bügün Elon Musk’ı, Steve Jobs’u diğerlerinden ayıran bir şey olmazdı. Peki başarılı bir girişimci olmak için neler gerekli? Nasıl düşünmeli ve nelere önem vermeliyiz? Bu yazımda sizlere hem örnek aldığım isimlerden edindiğim bilgiler hem de araştırmalarım doğrultusunda bazı tavsiyeler vereceğim. 

start - Başarılı Bir Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Her işte olduğu gibi girişimcilikte de başlangıç çok önemlidir. Bazen çılgınlar gibi planlar yapılır, hedefler belirlenir. Fakat size tavsiyem ilk önce hedeflere değil yola odaklanın. Neler yapacağınıza, neler yapabileceğinize, size nelerin gerekli olduğuna odaklanın. Yani mesela ünlü bir girişimci olan Les Benjamins markasının kurucusu Bünyamin Aydın’ın dediği gibi büyük hedefe odaklanmaktansa ilk başta onu küçük hedeflere bölün. Yolunuzda neler yapacağınızı şekillendirin. Ardından o ufak hedefler yani yolunuz sizi büyük hedefe götürsün. Bu yola çıkarken de konfor alanını unutun. Konfor alanı insanı bir yere kitler bırakır. O yere kitlenmeyin. Unutmayın gemiler sahillerde durmak için değil, okyanuslar aşmak için yapılır. 

makers20141 - Başarılı Bir Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

 

Girişimcilikte topluma hitap etme, topluma gerekli bir şey üretme fazlasıyla sizi ön plana çıkarır. İnsanoğlu eksik olmaktan, eksiklerinden fazlasıyla yakınır. Eksiklerini tamamlamak için çabalamaktansa bahaneler üretmeyi, söylenmeyi tercih eder. İşte başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız söylenenlerden olmayın. Söylenenler, şikayet edenler başkalarının hayallerinin bir parçası olmaya mahkumlardır. Fakat söylenmeyip üretime geçenler ise hayallerini gerçekleştiren kişiler olarak başarıyı yakalarlar. Çok iyi gözlemler yapın. Çevrenizde eksik gördüğünüz, insanların fazlasıyla yakındığı şeyleri inceleyin. Bunları masaya yatırdıktan sonra bunlarla alakalı neler yapabileceğinize odaklanın. Yani bulunan sorun nasıl çözülebilir ve siz bu durumdan nasıl maddi anlamda yarar sağlayabilirsiniz amacınız bunu öğrenmek olsun. Ardından durmadan üretmeye başlayın. Bazen başarısız olsanız da fikriniz yeterince iyiyse, çok çalışırsanız, asla pes etmezseniz sonunda başarıya ulaşacaksınız. 

H%C3%BCseyin Demirta%C5%9F ile Reading Analiz Video E%C4%9Fitimi - Başarılı Bir Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Dünya durmadan gelişiyor. Bilgiler değişiyor, iş hayatı değişiyor ve bugün edindiğimiz bilgi bazen bize yarın yeterli olmuyor. Başarılı bir girişimci olmayı kafanıza koyduysanız kendinizi geliştirmeye açık olun. Nereden ne kapabileceğinize, nasıl yeni şeyler deneyimleyeceğinize, kendinize neler katabileceğinize odaklanın. Gireceğiniz sektör hangisi ise o sektörle alakalı tüm çalışmaları, kitapları, dergileri takip edin. Fazla bilgi göz çıkarmaz bunu aklınızdan çıkarmayın. İlber Ortaylı’nın dediği gibi okuduğunuz okullar size asla yetmeyecek. Zaten bunun için böyle tasarlandı. Bir nesil bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin saadet olduğunu öğrenerek yetiştiriliyor. Böyle giderse bir sonraki nesil cahil olduğunu bile bilmeyecek çünkü bilgiden, kitaplardan habersiz yetişecekler. Bu yüzden her gün okuyun, durmadan okuyun. Hayatınızda edindiğiniz en büyük alışkanlık bu olsun. 

Creating a learning culture - Başarılı Bir Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Taklitlerden uzak durun. Taklit düşüncelerden, taklit insanlardan… Taklit olan her şeyden uzak durun. İlham almak ile taklit etmeyi çok iyi ayırt edin. Başlayacağınız, isminizi koyacağınız bir işin taklit olarak anılmasını kim ister ki? Her zaman özgün olun. Kaybedecekseniz, yıkılacaksanız da kendinize has bir şekilde kaybedin ve yıkılın. Belki kaybedersiniz ama en azından itibarınız lekelenmez. İtibar yıllar süren bir çalışmanın ardından kazanılır fakat beş dakika içinde kaybedebilirsiniz. Başarılı olamazsınız ve yıkımınız büyük olur. Bu yola çıkan diğer insanlardan sizi ayıracak nokta, sizi zirveye taşıyacak nokta ne kadar özgün olduğunuzdur. Yoksa herkes birbirine benziyor, herkes birbirinin yaptığını yapıyor. Biriyle konuştun mu, hepsiyle konuşmuşsun gibi geliyor. Bu yüzden özgür ve özgün olun. Delice fikirleriniz olsun. Bu sizi özgür kılacaktır. 

o FRIENDSHIP facebook - Başarılı Bir Girişimcilikte Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Girişimde insan gücü çok önemlidir. Ortak olacağınız kişi veya yanınızda çalıştıracağınız insanlar, hepsi belli bir kalitede olmalıdır. Unutmayın çevrenizdeki insanlar sizin kim olduğunuzu belirler. Çevrenizde motivasyonunuzu düşüren, boş gezen, hiçbir amacı olmayan insanları bulundurmayın. Bu insanlar kendileri bir şey yapmadıkları gibi çevresindeki insanların da bir şeyler yapmasını istemezler. Sadece konuşurlar. Kötüye gittiğinizi, boş hayaller peşinde olduğunuzu, başaramayacağınızı söylerler. Maskeleri vardır, sizlere dost gibi yaklaşırlar fakat kalenizi içten yıkmaya çalışırlar. Böylelerinden uzaklaşın hatta kaçın. Onlar konuşur sizler bir şeylerin yanlış gittiğini düşünürsünüz. Dostoyevski Budala kitabında; “Bu devir, sıradan insanın en parlak zamanı; duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin, hazıra konmak isteyen bir neslin kuşağıdır…” demiş. Böyle insanlar durmadan konuşur. Siz onlardan uzak durun. Siz hedefleri olan, bir şeyler başarmak üzere yola çıkan insanlarsınız. Onlar ise dışarıda ve sizin de çıkmanızı bekliyorlar. Unutmayın, sizin gibilerden nefret ediyorlar. 

Yazımda örnek verdiğim tarzda başarılı girişimcilerin hayatların merak ediyorsanız dünya modasına damgasını vuran Les Benjamins markasının kurucusu Bünyamin Aydın’ın başarı hikayesi için buraya, Harley Davison’ın başarı hikayesi için buraya, Adidas’ın başarı hikayesi için buraya, Tommy Hilfiger’ın başarı hikayesi için de buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir