Ataleti Yenmek Ve 321 Tekniği

Atalet problemi yaşamayan ya da hayatının bir döneminde bu problemle karşılaşmamış hiçbir insan yoktur sanırım. Atalet büyük bir problem. Yapmanız gereken şeylerin bilincindesiniz, yaparsanız neler elde edeceğinizi biliyorsunuz fakat yapmıyorsunuz. Bu durum sık sık insanların başına geliyor. Bugün bu soruna çözüm olarak 321 tekniğini anlatacağım.

Daha önce öğrenciler için yazdığım “ders çalışamama” problemine çözüm niteliğindeki makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. O makalede bu çalışamama problemini biraz daha derinlemesine incelemiş ve atalet konusu ile ilgili ipuçları vermiştik. Bugün atalet sorununa yeni bir çözüm getirerek 321 tekniğini 2 maddede ele alacağız.

1- Giriş

starting line - Ataleti Yenmek Ve 321 Tekniği

321 tekniği basitçe, yapmanız gereken bir şeyi 3’ten geriye sayarak yapmaya başlamanızı içeren bir ataleti yenme tekniğidir. Yani bir başka deyişle, bir şeyi yapmanız gerekiyor fakat yapmak istemiyorsunuz ve atalet problemi yaşıyorsunuz; bu durumda içinizden 3’ten geriye sayarak yapmanız gereken işe koyulmanız gerekiyor. 3-2-1 dedikten sonra, yapmanız gereken iş her ne varsa ayağa kalkıp onu yapmalısınız.

Örneğin kitap okumanız gerekiyor fakat bunu canınız istemiyor. İçinizden “3-2-1” şeklinde sayıp, direk  yapmanız gereken işe koyulmalısınız.

Spor yapmak istiyorsunuz fakat tembellik daha çekici. İçinizden “3-2-1” şeklinde sayıp, ayağa kalkıp egzersiz yapmak için spor salonunun yolunu tutmalı ya da evde egzersize hazırlanmalısınız.

Ya da dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor. 3’ten geriye sayın ve ayağa kalkın, yapacağınız işe koyulun.

Bu şekilde, yapmanız gerektiğini bildiğiniz fakat atalet sorunu yaşadığınız her aktiviteye 321 tekniğini uygulayabilirsiniz.

2- Uygulama

applying online - Ataleti Yenmek Ve 321 Tekniği

“Peki, hayatımız boyunca 3-2-1 mi sayacağız? Böyle hayat mı olur? 3’ten geriye sayarsam sevdiğim geri döner mi?”

Hepsini yanıtlayacağız.

Ve hepsinin de yanıtı hayır.

Öncelikle daha önceki makalelerimde bir alışkanlığın kazanılma süresinin 18 ile 254 gün arası bir zaman aldığından bahsetmiştim. Bir alışkanlığın kazanılma süresi, alışkanlığın zorluğu, sizin fiziksel ve zihinsel yapınız, yaşınız, cinsiyetiniz gibi onlarca faktöre bağlıdır. Fakat ortalama bir değer verecek olursak, araştırmalara göre 66 gün genellikle optimum süre. Yani bir alışkanlığın hayatınıza girmesi, veya sizin bir alışkanlığı hayatınızdan çıkarmanız ortalama 66 gün alıyor. Bu süre zarfı yukarıda saydığım etkenlere göre uzayıp kısalabilir. Biz, 321 tekniğinin hayatınıza kazandırılması süresini 66 gün olarak kabul edeceğiz.

Giriş kısmında anlattığım gibi, atalet sorunu yaşadığınız her ne varsa, bunun için 321 tekniğini uygulayın; ve hiçbir tanesini sektirmeden bu tekniği her birine özenle uyarlayın. Cep telefonunuza bir “gün sayma uygulaması” indirin, ya da bu işi manuel yapmak istiyorsanız defterinize her gün için bir çizgi çizin. 66 gün boyunca, atalet sorunu yaşadığınız her konu için 321 tekniğini uygulamalısınız. Bir süre sonra, yani bu teknik alışkanlık hâline geldikten sonra, hayatınızda atalet gibi bir problem kalmamış olacak. Zaten önünüze gelen ne varsa, o an yapmaya alışkın olduğunuz için ve bunu uzun bir süre tekrarladığınız için, artık bunun üzerinde düşünmenize bile gerek kalmayacak. Kendi kendinize sürekli “3-2-1” şeklinde saymak zorunda da kalmayacaksınız. Bu tekniği otomatikleştireceksiniz.

Ve bir makalenin daha sonuna geldik. Bu tekniğin işe yarayacağını düşünüyorsanız, aklınıza takılan herhangi bir soru varsa veya atladığımı düşündüğünüz bir detay varsa yorum kısmında bunları belirtebilirsiniz.

Başarılarınız daim olsun.

   👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bu yazı için 3 yorum var;

  1. 3-2-1 başla! Gâyet mantıklı. Bune ya demeyin arkadaşlar herşey deneme yanılma yöntemiyle belirleşir. Deneyin. Makale için teşekkürler Mehmet Zoroğlu 🤗

  2. Mükkemmel olmuş. Sadece yapmmak gerekiyor bencede sadece yapmak. Yapmaya başladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor gerçekten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir