Adidas’ın Başarı Hikayesi

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında 61. sırada bulunan ve bünyesinde 92’den fazla alt şirket bulunduran Adidas şu an dünya marketinde satışlarda kendi alanında lider durumda bulunuyor. Daha çok spor giyim üzerine odaklanan Adidas; kıyafet, ayakkabı, çanta, saat ve gözlük gibi geniş bir yelpazede ürün pazarlaması yapıyor.

Şİrketin kurucusu Adolf “Adi” Dassler 1924 yılında kardeşiyle birlikte Dassler Brothers Shoe Factory şirketini kurarak ilk girişimine başlamıştı. Daha sonraları iki kardeş farklı kollara ayrıldılar ve Adi Dassler Adidas firmasını kurarken kardeşi hepimizin bildiği Puma şirketini kurdu. Bugün Adidas’ın mottosu olan “impossible is nothing”in de söylediği gibi, Adi Dassler imkansız diye bir şeyin olmadığını gösterdi ve 2012 yılına gelindiğinde Adidas tam 14,88 milyar dolarlık şirket değeriyle Nike’dan sonra dünyanın en değerli ikinci spor markası oldu.

AdiDassler - Adidas'ın Başarı Hikayesi

Kardeşlerin babası Christoph Von Wilhelm Dassler bir ayakkabı firmasında çalışıyordu, anneleri ise çamaşırhane sahibiydi. Rudolf Dassler okuldan ayrıldıktan sonra babasıyla beraber ayakkabı fabrikasında işe girmişti ve ayakkabılara ilgisi vardı. 1. dünya savaşından sonra Rudolf önce bir porselen fabrikasında yönetici pozisyonuna yükselmiş, daha sonra bir deri fabrikasında yöneticilik yapmıştı.

Adolf Dassler’ın da abisi gibi ayakkabılara ilgisi vardı ve 1. dünya savaşından sonra annesinin çamaşırhanesinde farklı ayakkabı modelleri tasarlamaya başlamıştı. Temmuz 1924’te küçük kardeşiyle beraber çalışmaya karar veren Rudolf, Adolf ile birlikte Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Dassler Brothers Shoe Factory) firmasını kurmuştu ve ikili ilk girişimlerine bu şekilde başlamışlardı. Bir süre sonra ikinci dünya savaşına kadar iki kardeş yılda 200,000 ayakkabı satacak kadar işlerini büyütmüşlerdi. İkinci dünya savaşı bittikten sonra iki kardeş ayrılmışlardı ve her biri kendi firmasını kurmaya karar vermişti. Adolf Adidas’ı, Rudolf ise Puma’yı kurmuştu.

Rudolf Dassler - Adidas'ın Başarı Hikayesi

Kardeşiyle yolları ayırdıktan sonra, Adi Dassler Puma ile büyük bir rekabet içine girdi. İki kardeşin tatlı rekabeti her ikisinin de daha hırslı çalışmasının yolunu açmıştı. Adolf “Adi” Dassler şirketine kendi adının ve soyadının ilk üç harfi olan “adi” ile “das”ın birleşimini isim olarak belirledi. Adolf ile kendisinden iki yaş büyük olan abisi Rudolf’un mezarları bile şu an dip dibe bulunuyor. İki kardeş birbirlerine sıkı sıkıya bağlıydılar fakat giyim konusundaki görüş farklılıklarından dolayı zamanında uzlaşamamışlardı ve ikisi de farklı dev firmaları yaratmışlardı. Bugün Adolf’un yarattığı marka açık ara önde olsa da, Rudolf’un başarısının büyüklüğü de tartışılmaz.

Adidaas We The Future - Adidas'ın Başarı Hikayesi

Adidas’ın genel merkezi Almanyanın Herzogenaurach kentinde bulunuyor. 2007 yılının sonuna gelindiğinde Adidas’ın dünya çapında tam 31,344 çalışanı bulunuyordu.

04 adidas laces sa220911 - Adidas'ın Başarı Hikayesi

Adidas şu an dünya çapında birçok takımın ve bireysel sporcunun sponsonsorluğunu almış durumda. Firma ilk sponsorluk anlaşmasını ise 1967 yılında efsane Alman futbolcu Franz Beckenbauer ile imzalamıştı. Daha sonra Zinedine Zidane, Michael Ballack gibi dünyaca ünlü futbolcular da Adidas’ın reklam yüzü olacaklardı. Golf, tenis, kriket, rugby, jimnastikten tutun da futbol ve basketbola kadar birçok spor alanında Adidas şu an sponsorluklar almış durumda. Firmayı dünyada tanımayan yok dersek yeridir. Özellikle futbol neredeyse Adidas’ın esamesi okunmadan oynanmıyor. Forma ve krampon dışında birçok futbol aksesuarı da üreten Adidas; Bayern Münih, A. C. Milan, Real Madrid, Chelsea gibi dünya devlerinin forma sponsorluğunu da yapıyor. Firma ayrıca Türkiye’deki üç büyüklerden Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın da sponsorluğunu yapmakta. Hatta futbol hakemlerinin bile formalarını ve kıyafetlerini Adidas üretiyor.

red champions league referee kit 2015 - Adidas'ın Başarı Hikayesi

Dünya genelinde 2000’den fazla Adidas mağazası bulunuyor. Yalnızca spor alanında bir dev haline gelmekle kalmayan Adidas, günümüzde müzik kültüründen popüler kültüre kadar birçok alanda hayatı etkilemiş durumda. Adidas ürünlerini kullanmanız için sporcu olmanız gerekmiyor. Adidas’ın günlük ayakkabıları ve sweat’leri de günümüzde moda olmuş durumdalar.

Tüm bunların dışında Adidas’ın birçok alt mağazası da bulunuyor. Bunlardan en bilinenleri; Reebok, Runtastic, TaylorMade-adidas ve Ashworth. 2005 yılında Adidas Reebok’ı 3,8 milyar dolar’a satın aldığını açıklamıştı.

👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir