Acun Ilıcalı

Türkiye’de milyonlarca seyirci onu yerli yabancı herkese ‘’Merhaba Televole’’ diye anons yaptırırken tanımıştı. O zamanlar kimse ‘’Acun Ilıcalı’’ ismini bilmiyordu. Aradan geçen kısa sayılabilecek sürede kelimenin tam anlamıyla bir TV efsanesi oldu. Kimsenin tanımadığı, 200 lira maaşla çalışan bir muhabirken, daha 40 yaşına gelmeden Türkiye’nin en ünlü ve en çok kazanan TV programcısı oldu.

Acun Ilıcalı, 29 Mayıs 1969’da Edirne’de dünyaya geldi. Müteahhit bir babanın ve müdür olan bir annenin ikinci çocuğu olan Acun, daha 5 yaşındayken okula başladı ve daha 10 yaşındayken Kadıköy Anadolu Lisesini kazandı, bu nedenle İstanbul’a anneannesinin yanına taşındı.

Acun, İstanbul Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünde 7 yıl boyunca eğitim almaya devam etti fakat mezun olamadan bıraktı.

acun sli 300x166 - Acun Ilıcalı

Acun, bir arkadaşı aracılığıyla Show Tv’de mali kontrolör olan İrfan Şahin ile tanıştı ve o günden sonra talihi döndü.

Acun Ilıcalı sürekli devam eden bir mücadelenin içinde asla kendini geri çekmedi.

İnsan sabretmeyi bilmeli, bazı kaybettiği şeylerin tekrar kazanılamayacağı kesin olsa bile bu hayatın devam ettiğini görmeli. Her ne kadar kendimiz için adım atarsak, bir o kadar kazanırız. Tıpkı Acun gibi…

acun ilicali sli 4 300x166 - Acun Ilıcalı

Acun Her Zaman Azimli Oldu

Başarıyı hedefleyenlerin sahip olması gereken belki de ilk ve en önemli özelliklerden bir tanesi, AZİMDİR! Melek yatırımcı Mike Colwell‘e göre girişimcilik sürekli tekrar eden başarısızlıklara göğüs germeyi gerektiriyor.

Acun Ilıcalı, 1995 yılında bir kot dükkânı açarak ticarete atılmış; fakat iflas etmiştir. Bu süre sonunda bir arkadaşı vasıtasıyla İlker Yasin’le tanışan Ilıcalı, futbol bilgisiyle onu etkilemeyi başarınca denenmek üzere işe alınmıştır. Beşiktaş muhabiriyken futbolcularla samimi olup özel röportajlar yapmayı başarınca yıldızı parlamış ve daha sonra Şansal Büyüka’nın ekibine transfer olmuştur.

Acun Ilıcalı: “Acun Firarda programına harcadığımız enerjinin 4′ te 1’ini şuanki projelerimizde harcıyoruz. Çünkü o dönemler yükselme dönemimizdi, yükselme döneminde adeta kendimizi parçalıyorduk.”

 Acun Kendisine Güvendi

Kendine güvenmenin girişimcilik için anahtar bir özellik olduğu biliniyor. Pazarlamak istediğiniz ürünün arkasında durmanız, ona inanmanız ve bu inancınızı insanlara kabul ettirebilmeniz gerekiyor. Acun Ilıcalı’nın bu durumu hakkıyla yaptığı aşikârdır. En güzel örneğini ise henüz Türkiye’ de eşi benzeri yokken Türkiye’ye getirdiği projelerden görebiliriz. Gazete ve televizyonların her sezonun başında Survivor yarışması için ‘’acaba bu ünlü tutar mı’’ tartışmaları ve sezon sonunda ise yarışmanın reytinglerde 1. Sırada yer alması en güzel örneklerden…

tv8 kanalinin sahibi a6882c8cd3f64b23ae4c 300x168 - Acun Ilıcalı

Acun Riski Gerektiği Yerde Aldı

İş dünyasında hayatta kalmak, gerçek dünyada olduğu gibi, değişen koşullara başarılı şekilde uyum sağlamaya bağlı. Colwell‘a göre, bir şeyin işe yaramadığını görünce ondan vazgeçip yeni bir yola girebilmek gerekli. Bu cümle aslında ‘’gerektiği zaman vazgeç’’ anlamına gelse de, ‘’gerektiği zaman risk al’’ anlamına da gelmektedir. Acun’un bir anlık cesaret ile değil de belli bir yerlere geldikten sonra gerektiği zaman risk alma durumunu aşağıdaki sözleri ile açıklayabiliriz.

Sunucu Umur Birand: Neden kendi kanalınızı kurmak yerine 70 milyon liraya kanal almaya karar verdiniz.

Acun Ilıcalı: İnsanlara yeni kanalı buldurma/öğretme zorunluluğundan kurtulmak için, aslında riske giriyor gibi görünüyorum ama sırf riske girmemek adına kanal satın aldım. 

Hayat… Hepimizin zor bir hayatı olduğu gibi, Acun Ilıcalı’nın da zor bir hayatı vardı. Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır ve herkesin zorluğu farklıdır. Acun Ilıcalı’nın da kendi zorlulları vardı ve kendi zorluklarının üstesinden gelmeyi başarmıştı.

Şimdi ise onu tüm Türkiye tanıyor.

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir