2018’de TYT-YKS İçin Neler Yapabiliriz?

Sınavlara hazırlanmada hatta bu hayatta başarıyı kovaladığınız her alanda en büyük öncelik sürekliliktir. Bu yüzden bu seneye kendinize bir zincir oluşturarak başlayın. Kendinize ufak bir not defteri edinin. Her çalıştığınız gün oraya tarihle beraber o gün içerisinde kaç soru çözdüğünüzü yazın. Eğer bunlar göz önünde olursa hem ne kadar çalıştığınızı daha iyi görür hem de yazdığınız tarihlerle bir zincir oluşturmuş olursunuz. İster istemez o zincir kopmasın diye de her gün ders çalışıp oraya o günkü verileri kaydetmek isteyeceksiniz. Buna hemen başlayın ve sınava kadar zinciri kırmayın, sonunda çok mutlu olacaksınız.

dersler - 2018'de TYT-YKS İçin Neler Yapabiliriz?

Eğer derece hedefleyen bir öğrenciyseniz ki eminim öylesinizdir çünkü biz her zaman hedefimizi büyük tutan insanlarız; sayısalcılar sosyal derslerine, eşit ağırlık ve sözelciler de bazı sayısal derslere bakmak istiyordur. Önceki yazılarımdan birinde de dediğim gibi aslında bu çapraz derslere başlamak için aralık ayı çok iyi bir zamandı fakat hala da geç kalmış sayılmazsınız. Şu anda köprüden önceki son çıkışa girmek üzeresiniz. Ocak ayında çapraz derslere başlamanız sizin için çok yararlı olacaktır. Sakın köprüden önceki son çıkışı kaçırmayın. 

ders zaman - 2018'de TYT-YKS İçin Neler Yapabiliriz?

Konu anlatım kitaplarından alabileceğiniz tüm bilgiler sınırlı. Fakat milyonlarca soru var. Bu yüzden kısa bir zaman içinde artık konu çalışmayı bırakıp sadece her gün bol bol soru ve imkanınız olduğunda da denemelerle ilerlerseniz hem soru havuzunu yavaş yavaş tüketmeye başlar hem de soruların size tanıdık gelmesini sağlamış olursunuz.

sosyal yasam - 2018'de TYT-YKS İçin Neler Yapabiliriz?

Sosyal yaşantı genellikle sınav senelerinde öğrencileri en çok zorlayan dış unsurdur. Arkadaşlar gezer, aile gezer fakat sınav öğrencisi evde oturup ders çalışmak zorundadır. Fakat bu seneyi en verimli şekilde atlatmak için sosyal çevremize de çok dikkat etmemiz lazım. Arkadaşlar bazen bize iyi gelebilir fakat tutkuları yüksek değilse bu çevre motivasyonumuzu düşürebilir. O yüzden sınava az kalan bu zamanda hem sosyal çevrenize hem de arkadaş grubunuzdaki insanlara dikkat edin. Sosyalleşmeye devam edin fakat azıcık olsun kendinizi rahatlatmak için dışarı çıktığınızda gerçekten size iyi gelecek ve huzur verecek insanları seçin. Bu sizin için çok daha yararlı olacaktır. 

Şimdilik bu konudaki tavsiyelerim bu kadar. İlerleyen zamanlarda derslerde net artırma yazılarıma da devam edeceğim. Fakat siz hala okumadıysanız Türkçe dersinde netlerinizi artıracak faktörler için buraya, matematik dersinde netlerinizi artıracak faktörler için buraya, biyoloji dersinde netlerinizi artıracak faktörler için buraya, sosyal dersinde netlerinizi artıracak faktörler için de buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Hayatta gireceğiniz tüm sınavlarda başarılar.  

Yazan: Mehmet Ali Yücel

KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir