2017’nin Son Yazısı

2017 ne muhteşem yıldı değil mi? Dünyada neler oldu neler. Bir göz atalım şöyle;

-Google, “dünyanın en değerli markaları” listesinde teknoloji devi Apple’ı geride bırakarak 1 numaraya yükseldi.

-Adele tam 5 Grammy birden kazanarak tarihe geçti.

-89. Oscar Ödüllerinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü “Moonlight”taki performansıyla Mahershala Ali’nin oldu. Bu, oyunculuk dalında bir müslümana verilen ilk Oscar ödülüydü.

-Amerikalı bilim adamları üç boyutlu yazıcı kullanarak işlevsel damar ağı oluşturmayı başardı.

-Bilim adamları, farelerden alınan kök hücreleri kullanarak dünyanın ilk yapay embriyosunu üretti.

 -Bilim adamları, yaşlanmayla hücrede DNA onarımını engelleyen, dolayısıyla hücrenin kendini yenilemesine ve kanserle mücadelesine ket vuran bozulmayı önleyebilecek kritik bir moleküler bağlantı keşfetti.
 
-Amerikalı bilim adamları, ortamdaki radyo sinyallerinden veya ışıktan elde ettiği enerjiyi kullanan bataryasız cep telefonu icat etti.
 
-Bilim adamları, ilk defa insan embriyolarının DNA’sını “etkin” şekilde değiştirdi.
 
-Tesla firması ilk elektrikli tırını tanıttı. Üretimine 2019 yılında başlanacak tır, şarj edildikten sonra 804 kilometre yol gidebiliyor.
 
-Coin çılgınlığı aldı yürüdü. Bitcoin 19 bin doları buldu. Yüzlerce yeni coin tipi piyasaya sürüldü.
 
Ve daha birçok şey. Herkesin depresif hissettiği, geçse de gitse, bir an önce bitse dediği “2017” yılında yine birileri lanet etmeye devam ederken, bir başkaları dünyayı değiştirmeye devam etti.
2018’den büyük umutlar var. Olacakları söyleyeyim.
-İlk 1 ay, spor salonu sahipleri köşeyi dönecek. Yeni yıl yeni vücut sloganıyla birçok kişi spor salonlarına kaydolacak ama 1 ya da 2 ay sonra büyük bir çoğunluğu vazgeçecek.
-Bilim yine ilerleyecek. Elon Musk bizi şaşırtmaya devam edecek.
-Savaşlar şekil değiştirecek. İç ve dış işlerde değişik hareketlenmeler olacak. Sürekli bir gerilim ve ardından gelen rahatlama döngüsü bütün ülkelerde devam edecek ve değişmeyecek.
-Dünyanın büyük güçleri birbirini tehdit etmeye devam edecek, insanlar da 3. dünya savaşı ne zaman olur paniğine kapılmaya devam edecekler.
 
Özet olarak söylersem, 2017’den pek de bir farkı olmayacak dünyanın. Ama 2018’in sonuna gelindiğinde internette yine “2018 bir an önce bitsin 2019’a girelim” goygoyu yapılacak.
 
Bu yazıyı yazmamın sebebi kendini sorgulaman. Bu yılın başında nasıldın ve şimdi nasılsın. Neler kazandın, neler kaybettin. İnan bana bir şeyler kaybetmen yerinde saymaktan çok çok daha iyidir. Bir şeyler kaybetmen ya da kazanman bir şeyler denediğini, hala hayatta olduğunu gösterir. Koca bir yıl yerinde saydıysan ve hayatında hiçbir şey değişmediyse 2018 senin başlangıç yılın olabilir. Bu farkındalıkla başlayıp 2017’den daha farklı şeyler yapabilirsin. Fakat 2018 de 2017’nin aynısı olacak diye düşünüyorsan, gelecek yıl için belirli bir hedefin ve planın yoksa, hayallerine bir katkıda bulunmayacaksan; sana garanti veriyorum gelecek yılın sonunda da aynı şeyleri yaşayacak ve 2018’e lanet edeceksin.
 
Yıl sadece yıldır. Ona iyi ya da kötü anlamı veren insanın kendisidir.
 
Döngüyü kır.
Bu, bu senenin son makalesiydi.
Gelecek sene aynı tarzda 2018’i özetleyeceğim ve yine aynı soruları soracağım.
2018’de hayatını gerçekten değiştirdin mi?
Bu kez yanıtın, “evet” olsun.
 
👑 Kitabım Süperinsan’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz 👑
KategoriEtiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir